DOĞA MANŞET SOKAK

Antik Kentlerin olduğu sit alanına viyadük yapacaklar

2023’te hizmete açılacak otoyol projesinin birinci derece arkeolojik sit alanı olan antik kentlerin ve milli parkın içinden geçecek kısmına viyadük yapılacak.

Antalya – Birinci derece arkeolojik sit alanı olan antik kentlerin ve milli parkın içinden geçecek kısmına viyadük yapılacak.Antalya’da, Selge, Pednelissos, Aspendos ve Side antik kentlerinin bulunduğu Köprülü Kanyon Milli Parkı’ndan geçecek 156 kilometrelik Antalya–Alanya otoyolu için ÇED süreci başladı. 485 metrelik viyadüğün yapılacağı bölge, hem 1. derece arkeolojik sit alanı hem de Türkiye’nin en önemli rafting alanlarından biri. ÇED başvuru dosyasının sunumu ise 7 Nisan’da halkın katılımıyla gerçekleştirilecek.

1. DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANINDAN VİYADÜKLE GEÇİLECEK
ÇED raporuna göre otoyol, Pisidia uygarlığına ait Selge ve Pednelissos ile Aspendos ve Side antik kentlerini birbirine bağlayan iki antik köprünün yer aldığı 1. derece arkeolojik sit alanı statüsünde ve Türkiye’nin önemli rafting alanı Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın yer aldığı Köprüçay’dan geçecek. ÇED raporunda Köprüçay Vadisi’nin 485 metre uzunluğunda viyadükle geçileceği belirtilirken, geçiş için koruma alanının en dar bölgesinin seçildiği belirtildi.

Antalya- Alanya otoyolu, Köprüçay’la birlikte 17’nci kilometresinde SİT alanı olarak tescillenmiş eski mezarlığın güneyinden de geçecek. ÇED dosyasında bu alana herhangi bir zarar vermeden geçileceği belirtilirken, otoyolun 51. kilometresinde tarihi Aspendos Su Yolu SİT Alanı bulunduğu, ancak yol güneye kaydırılarak söz konusu koruma alanından uzaklaştırıldığı da belirtildi.

“MEVCUT YOL HİZMET SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR”
Antalya- Alanya arasındaki D-400 karayolunun tek seçenek olması dolayısıyla yükünün oldukça ağır olduğunun belirtildiği ÇED dosyasında, mevcut yola ilişkin şu açıklamalar geçiyor:

“Koridor üzerinde bulunan büyük ve küçük yerleşim alanları bu artışa önemli etkide bulunmaktadır. D-400 karayolunun bu kesiminde yıllık ortalama günlük değerlere bakıldığında maksimum yüzde 20 gibi ağır bir taşıt trafiği gözlenmesine karşın, bölgenin turizm ve tarım sektörlerindeki kalkınmış yapısı düşünüldüğünde, bu kesimde özellikle yaz aylarındaki ağır vasıta trafiğinin, diğer aylara göre büyük artış gösterdiği sosyo-ekonomik bir gerçektir. Önemli yerleşim alanlarının birçoğunda devlet yolunun, mevcut yerleşimlerin içerisinde kalması, çoğunlukla sinyalize kavşakların bulunması ve karayolunun geometrik açıdan yer yer düşük standartlarda seyretmesi, olumsuz yapının daha da artmasına sebep olmakta ve hizmet seviyesini düşürmektedir.”

10 TÜNEL, 11 KİLOMETRELİK 25 VİYADÜK, 44 KÖPRÜ, 54 ALTGEÇİT, 46 ÜSTGEÇİT VE 9 KAVŞAK
2023 yılına yetiştirilecek otoyol, Antalya’da Döşemealtı Kocaçay Deresi’nden başlayacak. Döşemealtı’yla birlikte Kepez, Aksu, Serik, Manavgat ilçelerinin kuzeyinden geçerek Alanya’ya varacak. Bölgenin kuzeyinde Toros dağları eteklerinde projelendirilen güzergahta, uzunluğu 22.5 kilometreye ulaşan 10 tünel, 11 kilometrelik 25 viyadük, 44 köprü, 54 altgeçit, 46 üstgeçit ve 9 kavşak yer alacak.

 

Kaynak: Arkeofili

Benzer Yazılar