ÇOCUK MANŞET SOKAK

Tecavüzcü babanın cezası 17 yıl düştü

Antalya’da zihinsel engelli çocuğuna altı yıl boyunca tecavüz eden Ekrem E.’nin 47 yıl üç aylık cezası ‘süreli hapis gerektiren suçlarda cezanın 30 yılı aşamayacağı’gerekçesiyle 30 yıla indirildi.

DHA’nın haberine göre Antalya’nın Kepez ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki dört çocuk babası Ekrem E., zihinsel engelli kızı 21 yaşındaki H.E.’ye altı yıl boyunca tecavüz etti. H.E. 2008 yılında babasından hamile kalarak düşük yaptı. 2012 ve 2014 yılında doğan biri erkek iki bebek de canlı canlı boş araziye atılarak ölüme terk edildi.

Komşuların ihbarı üzerine tutuklanan Ekrem E. hakkında ‘öz kızına nitelikli cinsel saldırı’suçundan Antalya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Ekrem E.’nin eşi C.E’nin de ‘suçu bildirmeme’ iddiasıyla bir yıla kadar hapsi istendi.
YARGITAY KARARI BOZDU
Yargılama sonunda mahkeme, Ekrem E.’yi cinsel saldırı suçundan önce 16 yıl hapis cezasına mahkum etti. Sanık bu eylemi kendi kızına karşı işlediği için mahkeme cezayı yarı oranında artırarak 24 yıla çıkardı. Aynı suçun değişik zamanlarda birden fazla işlendiği gerekçesiyle cezada dörtte üç oranında daha artırmaya giden mahkeme, Ekrem E.’nin 42 yıl hapsine hükmetti. Sanığın cezasında da indirim yapılmadı. Anne C.E. ise beraat etti.
Ancak karar, Ekrem E.’ye verilen ceza yönünden Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi’nce bozuldu. Bozma ilamında, sanığın ‘cebir kullanmak suretiyle çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan cezalandırılması gerekirken, dosya kapsamına uygun düşmeyen gerekçeyle cezalandırıldığına dikkat çekildi.

Ayrıca süreli hapis cezasını gerektiren suçtan dolayı belirlenen sonucun 30 yıldan fazla olamayacağı gerekçesiyle Ekrem E. yönünden karar bozuldu.

‘TCK’NIN 61/7 MADDESİ SANIKLARI ÖDÜLLENDİREN MAHİYETTE’
Yargıtay’ın bozma ilamından sonra yeniden görülen davada, Ekrem E. suçun işlendiği zaman dikkate alınarak 18 yıl hapse mahkum edildi. Sanığın bu eylemi öz kızına karşı işlediği için verilen cezayı yarı oranında artırıp 27 yıla çıkaran mahkeme, eylemin birden çok kez gerçekleştirildiği gerekçesiyle bu cezayı da dörtte üç oranında artırıp 47 yıl üç aya çıkardı.

Aynı mahkeme, ‘TCK 61/7 maddesi uyarınca süreli hapis cezasını gerektiren suçtan dolayı belirlenen ceza 30 yıldan fazla olamayacağı’ndan sanığın 30 yıl hapsine hükmetti.

Kararı değerlendiren mağdur kızın avukatı Serap Ertuğrul, TCK’nın 61/7 maddesinin sanıkları ödüllendiren mahiyette olduğunu söyledi: “Bizim davamızda da sanığa 47 yıl hapis cezası verilmiştir. Ancak netice olarak sanık 30 yıl hapse mahkum edildi. Bu durum mağdurların haklarını zedelemektedir. Kaldı ki bu durum diğer davalarda da karşımıza çıkacak bir maddedir. Mahkeme üst sınırı aşamadığı için 30 yıl verdi” dedi.

Benzer Yazılar