İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » TOPLUMSAL CİNSİYET » KADIN » Akdeniz Üniversitesi’nde mobbing

Akdeniz Üniversitesi’nde mobbing

  Akdeniz Üniversitesi’ne (AÜ) bağlı olarak hizmet veren Elmalı Meslek Yüksekokulu, Yüksekokul Sekreteri Ülker Ünal’ın ‘mobbing’ (Psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz) iddiaları ile gündeme geldi. Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Halil Demir’i hedef alan iddialarını Antalya Cumhuriyet Savcılığı başta olmak üzere Başbakanlık İletişim Merkezi(BİMER), İnsan Hakları Kurulu ve AÜ Rektörlük yönetimine resmi dilekçe ile ileten Ünal, başka bir okula tayin edilmeyi talep etti.

  TAYİN İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDU

  Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre; tayin talebi ile ilgili Elmalı Asliye Hukuk Mahkemesi’ne de başvuran Ünal, mahkeme kararı ile Korkuteli Meslek Yüksekokulu’na Yüksekokul Sekreter Vekili olarak geçici görevlendirildi. Ünal, kendi imzasını taşıyan suç duyurularında, Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Demir tarafından psikolojik şiddet gördüğünü, sözlü tacize uğradığını, küçük düşürüldüğünü, baskı altında tutulduğunu, kendisine iftira atıldığını, görevini yapmasının engellendiğini belirtti.

  ‘TEMİZLİK ŞEFİ GİBİYİM’

  Savcılığa yaptığı suç duyurusunda okulun güvenlik görevlilerin yanında gerçekleşen bir diyaloğu anlatan Ünal, “Müdürümüz güvenlik görevlilerinin yanında alaycı bir biçimde ‘Sekreter hanım atölyenin arkasını kontrol ediyor musun? Sevişen öğrenci var mı bakıyor musun?’ demiştir. Tüm yetkilerim elimden alınarak beni pasif ve vasıfsız duruma getirip temizlik şefi muamelesi durumuna sokan müdürümüzün bana gösterdiği psikolojik baskılardan dolayı sağlığım da bozulmuştur” dedi.

  ‘TUVALET MALZEMESİ İÇİN SPONSOR ARADIM’

  Okulun genel ihtiyaçları ile ilgili konularda da esnaftan sponsorluk bulmaya zorlandığını da  belirten Ünal, “Kalemde para olmasına rağmen ufak meblağlarda bile harcama yaptırmıyor ve arıza, tadilat, kaçak bakım ya da alınması gereken tuvalet ihtiyaçları için Elmalı’da bulunan esnafları tek tek dolaşarak sponsor bulmamı sürekli dile getirmiş ve asli görevimmiş gibi de sürekli benden rapor istemiştir. Bu konuda esprilere bile maruz kaldım” diye konuştu.

  Yine okulun güvenlik personelinin şahit olduğunu belirttiği bir olayı dilekçesinde anlatan Ünal, şöyle konuştu: “Müdürümüz tarafından iki güvenlik personelimizle birlikte odaya çağrıldık. Müdür yabancı araçların okula girişinin düzgün yapılmadığını söyledi. Güvenlik personeli M.A.’ya suçlama yönelterek, ‘Güvenliğe giren yabancılar senin arkadaşınmış. Ne o yoksa kızları mı ayarlıyorsun ona’ demiştir. Ben güvenlik personeline kefil olup kendisini savununca da bana ‘Ne o Mikail’i niye bu kadar savunuyorsun? Yoksa aranızda ilişki mi var’ demiştir.”

  Ülker Ünal tarafından gündeme taşınan iddiaların asılsız olduğunu savunan Yrd. Doç. Dr. Halil Demir, ise suçlamaları kabul etmediğini ifade ediyor.

   

  Kaynak: Birgün