İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Antalya esnafından yazarkasalı protesto

Antalya esnafından yazarkasalı protesto

  Antalya – Rusya’yla yaşanan ‘uçak krizi’nden en fazla etkilenen yerlerden Antalya’da 70’e yakın esnaf, yazarkasalı eylem yaptı: “Son 30 yılın en kötü dönemini yaşıyoruz.”

  Antalya’ya 2014 yılı ocak-mayıs döneminde 802 bin 364, geçen yılın aynı dönemindeyse 542 bin 160 Rus turist gelmişti.Kültür ve Turizm Bakanlığı da yılın ilk dört ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 16.52 azalışla 5 milyon 820 bin kişi olduğunu duyurmuştu.

  Antalya’nın Kemer ilçesinde, Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak eylem yaptı. Yaklaşık 70 esnafın düzenlediği eylemde turizmde yaşanan olumsuzluklar protesto edilirken, bazı esnaflarsa eyleme yazarkasayla katıldı.

  UÇAK KRİZİ EN ÇOK TURİZMİ ETKİLEDİ

  Esnaf adına açıklama yapan oda başkanı Bolat Ünsal, son yıllarda sürekli eksi yönde eğilim gösteren Kemer’in ticaret hacminin son 30 yılın en kötü dönemini yaşadığını söyledi. Rusya’yla yaşanan‘uçak krizi’ sonrası Antalya turizminin etkilediğini, en büyük yarayı da Kemer’in aldığını kaydeden Ünsal, Kemer’de yaklaşık 60 otelin açılmadığını, açık olan otellerin doluluk oranınınsa çok düşük olduğunu vurguladı.

  Ünsal sözlerine şöyle devam etti: “Kemer merkezde toplam boş dükkan sayısı 170, mahallelerle birlikteyse 393. İlçemizde, turizm hareketliğini kazandığı 1985 yılından bu yana hiç böylesi bir tablo görülmedi. Günlerce siftah yapamayan esnaf var. Kamu kurumlarına karşı olan yükümlülüklerini yerine getiremedikleri için e-haciz ile karşı karşıya kalıyorlar. Doğal afetlerin yaşandığı ya da terörün insanların hayatını olumsuz etkilediği bölgelerde devletimiz nasıl yardım elini uzatıyorsa bu yıl da Antalya’nın, dolayısıyla Kemer’imizin doğal afetidir.”

  RUSYA TÜRKİYE’YE TATİL TURLARINI YASAKLAMIŞTI

  Geçen kasımda Türkiye’nin Suriye sınırında ihlal yaptığı gerekçesiyle Rus savaş uçağını düşürmesi üzerine iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti. Rusya, Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerini asgariye indirmiş, turizmi de kısıtlamıştı. Bu bağlamda Rusya’daki tur şirketlerinin Türkiye turu satması da yasaklanmıştı.

  Kaynak : Diken