DOĞA MANŞET SOKAK

Betonla kaplanan plajın yıkımına başlandı

Antalya’da 1’inci derece doğal SİT statüsündeki falezlerin ve kayalıkların betonla kaplandığı Bambus Plajı’nda yıkıma başlandı.

Antalya – Antalya’da 1’inci derece doğal SİT statüsündeki falezlerin ve kayalıkların betonla kaplandığı Bambus Plajı’ndayıkıma başlandı. Plajın betondan temizlenmesinin 1 hafta alacağı belirtildi.

Lara falez kıyı bandında eşsiz bir koyda bulunan ve betonla kaplanan Bambus Plajı’nda yıkım başladı. Muratpaşa Belediyesi’nden Zabıta ve Fen İşleri’nden yaklaşık 50 kişilik ekip sabah saatlerinde yıkımın yapılacağı plaja geldi. Yıkım için hiltiler, jeneratörler sahile indirildi. Üzeri tamamen betonla kaplanan falez sahilinde tahribat betonun sökülme işlemiyle birlikte ortaya çıktı. Beton dökülmeden önce falezlerin üzerinin demir profillerle kaplandığı, plajın dışardan görülmesini engellemek için kayalıklara tuğla duvar örüldüğü ve sahilin bir kısmının da moloz atıklarıyla doldurulduğu görüldü. Belediye yetkilileri, falezlere zarar verilmemesi için hiltilerle başlayan kırma işlemleri sonrası falezlerin tamamen betondan temizlenmesinin 1 haftayı bulacağını belirtti.

FALEZLERE ZARAR VERİLDİ
Muratpaşa Belediyesi, Bambus Plajı’nı Nisan 2014 ve Mayıs 2015’te yine inşaat çalışmaları nedeniyle mühürlemişti. Belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Haziran 2015’te plajda yapılan incelemenin ardından hazırlanan yapı tatil zaptında, plajda ruhsatsız ve kaçak bölümler 3 sayfa anlatılmıştı. Belediyenin imar arşiv dosyasında herhangi bir inşaat ruhsatına rastlanılmayan plajda idari ofisten tuvaletlere, duş ve giyinme odalarından teras ve merdivenlere, kafeye kadar her şeyin ruhsatsız olduğuna raporda yer verildi. 12 Mart günü bir şikayet üzerine yine Bambus Plajı’nda zabıta tarafından yapılan incelemede, deniz dubasıyla plaja kepçe ve paletli ekskavatör getirildiği, falezlere beton döküldüğü, demir çakıldığının belirlendiği ve falezlere zarar verildiğinin gözlendiği de belirlendi.
beton-dokulen-plajda-yikim-2-_1506_dhaphoto930 METRE AŞAĞIYA İŞ MAKİNESİ İNDİRİLDİ
Antalya’da 1’inci derece doğal SİT statüsündeki falezlerin ve kayalıkların betonla kaplandığı Bambus Plajı’ndaki beton alanın yıkımında hiltiler yetersiz kaldı. Muratpaşa Belediyesi ekiplerinin 5 saatlik bir uğraşının sonucunda ancak 2 metrekarelik betonun sökülebildiği sahile yıkımı hızlandırmak için yoldan 30 metre aşağıya vinç yardımıyla iş makineleri indirildi.
İş makinelerinin indirilmesi 3 saat sürerken, çevredeki meraklı gözler hem karadan hem de denizden iş makinelerinin indirilmesini saatlerce seyretti, cep telefonlarıyla vincin çalışmasını kaydetti.
YIKIMDA BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
İş makinelerini sahile indirilmesine önce küçük kırıcıyla başlandı. İlk makine sorunsuz sahile indirilirken vakit kaybetmeden beton dökülen sahilde kırıma başladı. Ancak Bambus Plajı’nın işletmecisi Ramazan Gündoğdu, iş makinesinin çalışmasını durdurmak istedi. Muratpaşa Belediyesi Zabıta Müdürü Taylan Dikmen, Gündoğdu’ya engel olmak istedi ancak ikili arasında kavga çıktı. Yıkıma nezaret eden polis, kavgayı büyümeden durdururken, Gündoğdu’yu gözaltına aldı. Gözaltına direnen Gündoğdu, yere yatırılarak kelepçelendi.
Sinirlerin gerildiği yıkımda ilk makinenin indirilmesinin ardından daha büyük ikinci kırıcının vinçle aşağıya bırakılması ilki kadar kolay olmadı. İkinci iş makinesi iki hamlede sahile indirildi ve çalışmalara başladı.

Benzer Yazılar