EMEK MANŞET SOKAK

Katliamı kınayan kamu emekçisi işinden atıldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) sözleşmeli olarak çalışan Büro Emekçileri Sendikası Antalya Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Güven Türkay, 10 Ekim Ankara Katliamı’nı kınadığı gerekçesiyle Başbakanlık Genelgesi’ne dayanılarak sözlü talimatla işten çıkarıldı.

Antalya – Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) sözleşmeli olarak çalışan Büro Emekçileri Sendikası Antalya Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Güven Türkay, 10 Ekim Ankara Katliamı’nı kınadığı gerekçesiyle Başbakanlık Genelgesi’ne dayanılarak sözlü talimatla işten çıkarıldı.

guvenTÜİK’de 10 yıldır çalışan Güven Türkay 10 Ekim Katliamı sonrası sosyal medya hesabında “Arkadaşlarımızı katleden bir devletin kurumunda çalışmaktan hicap duyuyorum. Sorumlular kıs kıs gülerken çaresizlik daha da acı veriyor” paylaşımında bulunduğu için 6 ay sonra işinden çıkarıldı. Türkay sosyal medya hesabından, “10 Ekim’de arkadaşlarımızı öldürenlere Katil dediğim için yaklaşık 10 yıldır çalıştığım TÜİK’den, AKP Genel Merkezi’nin talimatı ile bugün itibariyle memuriyetten atıldım.” şeklinde paylaşımda bulunarak işten atılışını duyurdu.

MUHALİF KAMU EMEKÇİLERİNE SORUŞTURMA
BirGün’ün haberine göre; katliamın yaşandığı 10 Ekim gününde ‘angarya’ olarak çalıştığı için Barış Mitingi’ne yetişemediğini aktaran Güven Türkay  “Antalya Bölge müdürlüğünün performans değerlendirmesinde başarısız olan MEMUR-SEN üye ve temsilcisinin ‘emsallerine göre başarılı’ denilerek maaşlarında yüzde 5 artış yapılırken, performans kriterlerine göre en başarılılar arasında olmama rağmen kapsam dışı bırakıldım. İktidarın şubesi gibi çalışan idareciler, AKP’ye muhalif tüm kamu emekçileri hakkında soruşturma açarak cezalandırmak istemektedir. Birçok KESK üyesi arkadaşımız, bu soruşturmalar ile karşı karşıyadır. Güvencesiz çalışmaktan dolayı en zayıf halka olarak görüldüğüm için işime son verildi” dedi.

Kaynak: BirGün

Benzer Yazılar