SOKAK

Halkevleri’nden açıklama: Sahil işgali son bulmalı, ücretsiz alanlar arttırılmalı

Antalya Sokakları – AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Menderes Türel döneminde 28 yıllığına kiralanan Konyaaltı Sahili’nde bugüne kadar 15 milyon TL’nin üzerinde kamu zararının tespit edilmesi sonrası ilgili ihalenin ve sözleşmenin iptal edilmesi üzerine Antalya Halkevi’nden açıklama yayınlandı.

YANDAŞ ŞİRKETTEN KURTARILMASI ÖNEMLİ

Yapılan açıklamada  “Konyaaltı Sahili’nin yağması ve doğanın tahribine karşı Antalya halkının direnci ve mücadelesi sonunda kazandı.” denildi. İhalenin iptalinin önemli bir adım olduğu belirtilen açıklamada “AKP’li Büyükşehir Belediye eski Başkanı Menderes Türel’in bilim insanlarının ve halkın itirazlarına kulak tıkayarak yaptığı bütün yanlışlar, bugün tek tek yeniden ele alınıp düzeltilmektedir. Sahilin daralmasına yol açan, Boğa Çayı göletine son verilmesinin ardından, Konyaaltı Sahili işletmesinin belediye zararına verilen bir yandaş şirketten kurtarılması da bu sürecin önemli adımları olmuştur.” şeklinde vurgulandı.

Açıklamanın devamında “Belediyenin 254 milyon harcayarak yaptığı, bütün bakım-onarım-güvenlik gibi işleri de üstlenerek bir şirkete verilmiş olması büyük kamu zararı, hukuksuzluk ve yağma örneğiydi. Tam anlamıyla kamu kaynaklarının peşkeş çekilmesiydi. Konyaaltı Sahili ile ilgili yağma ve talan döneminden bugüne kalan ve çözüm bekleyen önemli işlerden birisi, Türel döneminde sahilin yat limanı olarak ayrılan 1200 metrelik bölümünün mevcut düzenlemeye katılmasıdır. Antalya halkı şimdi bu çalışmayı beklemektedir.” şeklinde belirtildi.

SAHİL İŞGALİ SON BULMALI

Ücretsiz alanların genişletilmesi gerektiğini belirten Antalya Halkevi açıklamasında “Konyaaltı Sahili’ndeki bütün işletmeler belediyenin tasarrufunda olmalı, ya doğrudan belediye tarafından alt işletmecilere tek tek kiraya verilmeli ve/veya bir kısmı belediye tarafından işletilerek belediyeye kaynak sağlanmalıdır. Ayrıca bir daha asla toplu olarak ihale edilmemelidir. Belediye bünyesinde ‘Antalya Sahilleri’ konusunda özel bir birim oluşturulmalı ve bu organizasyon sahillerin bakımı, güvenliği, işletilmesi ve düzenini sağlamalıdır. Sahilde işletmelerin sahili işgaline son verilmeli, halkın ücretsiz kullanımına açık alanların genişletilmesi esas olmalıdır.” denildi.

ŞİRKET VE MENDERES TÜREL DAVA EDİLMELİDİR

Yağma ve talan karşıtı girişimler destekledikleri belirtilen açıklama “Sahil işletmesi ellerinden alındıktan sonra arsızca açıklama yapan şirket yöneticileri ve eski yönetim kamuyu uğrattıkları zarar nedeniyle dava edilmelidir. Halkevleri olarak bu mücadelede ki emeğimizin karşılığını bugün görüyor olmak bizi mutlu etmiştir. Barışçıl ve demokratik eylemlerimiz sırasında “uçurtmalara takılıp gitmesinler” diye bizimle aklı sıra dalga geçmek isteyenlerin rantın yağmanın talanın ardından nasıl yuvarlandıkları ibretliktir. Konyaaltı Sahili’ndeki yağma ve talanın durdurulması için yapılan bu girişimleri olumlu buluyor ve devamını diliyoruz.” şeklinde sonlandırıldı

Benzer Yazılar