MANŞET SOKAK

Ankara Garı katliamında yitirilenler 2. yılında Antalya’da anıldı

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Ankara Garı katliamının 2. yılında Attalos Meydanı’nda anma gerçekleştirdi

Antalya Sokakları – Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Ankara Garı katliamının 2. yılında Attalos Meydanı’nda anma düzenlendi. Anmaya sendika, kitle örgütü ve siyasi parti yöneticileri ile yurttaşlar katıldı. Katliamda yitirilen 102 kişinin fotoğrafının bulunduğu pankart açılan anmada, “Barış şehitleri ölümsüzdür”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”,”10 Ekim’i unutma unutturma” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Emek ve Demokrasi Güçleri adına, katliamda yaralanan EMEP Antalya İl Başkanı Hasan Alkan okudu.  Hasan Alkan açıklamada “24. Ayı geride kalan katliamdan sonra hayatta kalanların yaşamı; 10 Ekimden önce ve 10 Ekimden sonra diye ikiye yarıldı. O gün alanda olan onbinlerin 81 ilden getirdiği güneşli aydınlık, o sonbahar gününü ısıtmıştı ancak IŞİD ve destekçilerinin karanlığı, Türkiye’nin barışını kaybettirdi. Evet, Biz yakınlarımızı, Türkiye de barışını 10 Ekim’de Ankara’nın kalbinde kaybetti. Türkiye adaletini, aydınlığını ve barışını 10 Ekim 2015’te Ankara Garında kaybetmiştir.” dedi

Açıklamanın devamında “Katliamın üzerinden geçen tam iki yıla rağmen an itibariyle tedavisi devam eden 30’da fazla yaralımız bulunmaktadır. 8 yaralımız ömür boyu engelli kalmıştır. Onlarca insan bedeninde katliamda kullanılan “bilyelerle” yaşamını sürdürmektedir. 3 Yaralımızın kopan ayakları yerine takılan protez ayaklar ile adalet, emeğin hakkı için barış ve demokrasi talebi devam etmektedir. 497 yaralının olduğu bu katliamda yaralılarımızın çoğu adil olmayan bu siyasal yapının mağduru olmuşlardır. 10 Ekimde yaralandığı için ihraç edilen, tutuklanan, gözaltına alınan onlarca arkadaşımız bulunmaktadır.” şeklinde konuşan Hasan Alkan Emek, barış ve demokrasi için taleplerinin olduğunu belirtti.

“BEDEL ÖDEYENLERİ YALNIZ BIRAKMAMALIYIZ”
“Emeğin hakkı, Barış ve Demokrasinin tesis edilmesi için en öncelikli taleplerimiz şunlardır.;
• 10 Ekim Davasının ve bu davanın benzerleri olan Suruç, Antep, Diyarbakır, İstanbul gibi davaların sadece tetikçilerinin değil başta kamusal sorumluluğunu yerine getirmeyen kamu görevlileri olmak üzere tüm sorumluların yargılanarak adil bir şekilde tamamlanmasını talep ediyoruz. O gün o alanda katliamcıların binlerce kilometreden gelmesine göz yuman, katliam anında gerekli sağlık desteğini sunmayan, ambulans göndermeyen, gelen ambulansı bekleten, bir nefesin can kurtaracağı yerde biber gazı sıkıp ilk yardım ve müdahaleyi engelleyen ve diğer tüm kamusal sorumlular bu katliamdaki ihmal ve kasıtları nedeniyle hesap vermelidir.
• 10 Ekim Katliamı davası 6. Tur duruşması 22-23 Kasım’da, bu katliam yerine 300 metre uzaklığındaki “Ankara Adalet Sarayında” görülecektir. Kamuoyunun bu davayı takip etmesini talep ediyoruz. 10 Ekim davasında ortaya konulacak adalet veya adaletsizlik Türkiye’nin hangisine doğru savrulduğunun göstergesi olacaktır. Dava gerçek sorumlular da yargılandığı gün kapanacaktır.
• Ankara Garı önündeki meydan adının “10 Ekim Emek Barış ve Demokrasi” meydanı olarak değiştirilmesi ve bu Meydanda 10 ekimin taleplerine uyumlu bir anıtın yapılmasını talep ediyoruz.
• 10 Ekim Yaralıları ile kamuoyunun dayanışmasını ve bu yaraların hepimizin yarası olduğunu belirtmek istiyoruz. Emek, Barış ve Demokrasi için bedenlerini siper ederek bedel ödeyenleri asla yalnız bırakmamalıyız.” denildi

 

Benzer Yazılar