DOĞA SOKAK YAŞAM

Mermer ocağı davalarındaki muhtarlardan ilginç karar

Antalya- Antalya’da Dünya’nın en iyisi en iyi uzay gözlemlerinin yapıldığı TÜBİTAK TUG, kayak ve yayla turizminin yanı sıra birçok yakın yerleşim merkezi, tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerinin yaygın olduğu Saklıkent’te faaliyet gösteren mermer ocaklarına karşı açılan üç ayrı davadan, davacı konumundaki iki köy muhtarı çekildi.

Antalya’da Avrupa ve Orta Asya’nın en iyi uzay gözlemlerinin yapıldığı TÜBİTAK TUG, kayak ve yayla turizminin yanı sıra 14’e yakın yerleşim merkezi, tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerinin yaygın olduğu Saklıkent’te faaliyet gösteren mermer ocaklarına karşı açılan üç ayrı davadan, davacı konumundaki iki köy muhtarı çekildi.
Antalya’da Beydağları’nın Saklıkent bölgesinde faaliyet gösteren dört mermer ocağından üçüncüsüne karşı açılan davalarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.Köy statüsündeki on dört mahallenin bulunduğu bölgede Doyran, Akman ve Kır mahallesi muhtarları bölgede faaliyette bulunan Varollar, Saklıkent ve Batı Ege isimli mermer firmalarına karşı dava açtı. İdare Mahkemelerinde üç mermer ocağı için ayrı ayrı yürütmeyi durdurma ve ruhsat iptalleriyle birlikte faaliyetin sona erdirilmesini içeren davalara ilişkin iki mahalle muhtarı, önceki gün davalardan vazgeçti.

Uzay gözlemine mermer ocağı engeli

MUHTAR SALİH ÖĞKE: “SEBEBİ YOK”
Dava avukatı olan Safiye Kaynarca’ya muhtarlar noter aracılığıyla dava vekaletnamesinin iptalini gönderdi.Mermer ocaklarına karşı açılan davalardan çekilen muhtarlardan Muharrem Akman, üç davadan bir tanesinin kaybedildiği ve itiraz yapılmadığı için diğer davalardan da vazgeçtiğini söyledi. Kır Mahallesi Muhtarı Salih Öğke ise vazgeçtiğini belirterek, “Sebebi yok” dedi.

ASYA VE AVRUPA’NIN EN İYİ UZAY GÖZLEM NOKTASI

Dünyada uzay gözlemlerinin en iyi yapılabildiği ender alanlardan biri olarak kabul edilen 2547 rakımlı Bakırlıtepe’de Avrupa’dan Hindistan’a kadar en iyi uzay gözlemlerinin yapılabildiği, çeşitli Dünya ülkeleriyle ortak projeler yürütüldüğünü TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi bulunuyor. trafındaki mermer ocaklarının oluşturduğu toz ve ışık kirliliği nedeniyle uzun yıllardır sorun yaşıyor. Gözlemevi etrafında faaliyet gösteren 4 mermer ocağının oluşturduğu toz bulutu ve gece çalışmalarında kullanılan spot ışıklardan kaynaklı ışık ve toz kirliliğine yönelik TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı’nda yaptırılan analize göre, TUG’un en büyük teleskobu olan 1.5 metre çaplı RTT150’nin kubbesinde biriken tozların çevrede faaliyet gösteren mermer ocaklarından kaynaklanan kalsiyum tozları olduğu tespit edilmişti.

DOĞAL ALANLARIN TAHRİBİ
Çok sayıda teleskopa sahip gözlemevinin yanı sıra, bölgede turizmden tarıma, doğal hayattan bölge sakinlerine kadar her alanda mermer ocaklarından şikayet ediliyor. Gözlemevinin eteklerinde dünyaca ünlü Saklıkent Kayak Merkezi bulunuyor. Akdeniz manzaralı kayak keyfi sunan kayak merkezinin yanı sıra, yaz döneminde de bölgede yayla turizmi yapılıyor.
Sedir, kızılçam ve karaçamla kaplı ormanlık alanlara sahip bölgede, kurttan dağ keçisine çok zengin yaban hayatının yanı sıra, mutlak koruma altına alınmış su kaynakları da bulunuyor. Eteklerinde köylülerin portakal, limon, mandalina gibi narenciye ve nar ürettiği, yüksek alanlarında da hayvancılıkla uğraştığı bölgede, mermer ocaklarının hem tarımsal alanlara hem de doğal hayata büyük zarar verdiği düşünülüyor.

Benzer Yazılar