DOĞA SOKAK

Av ihalesine karşı 27 bin imza

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Antalya dail birçok ilde ayı, kızıl geyik, yaban keçisi, ceylan gibi yaban hayvanlarının avlanması için hazırladığı ihalelerin iptali ve avlanmaların önlenmesi için başlatılan imza kampanyasına bir haftada 27 bine yakın kişi katıldı

İmza kampanyası platformu ‘change.org’ üzerinden sinema oyuncusu Arzu Yanardağ’ın kardeşi Aslı Yanardağ’ın başlattığı imza kampanyasına katılan kişilerin taleplerine yönelik hazırlanan dilekçe, her imzalayan kişi adına Başbakanlık ve Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile bakanlığın ilgili birimlerine mail olarak da iletiliyor.

‘AV TURİZMİ KATLİAMDIR’

‘Av Turizmi katliamdır! İhaleyi durdurun ve katliama son verin’ başlıklı dilekçelerde, yaban hayvanlarının hayatlarını ihale konusu haline getirmek ve bu masum hayvanların ölülerinden para kazanmanın insanlıkla ve vicdanla hiçbir şekilde bağdaşmadığı kaydedildi. İsminde ‘Doğa Koruma’ ibaresi geçen bir kurumun, doğanın çok önemli bir parçası olan yaban hayvanlarını katletmesi, üstelik bundan gelir elde etmesinin akıl dışı bir davranış olduğu da belirtilerek, “İhalenin durdurulmasını ve yaban hayvanlarının doğal ortamlarında bırakılmalarını talep ediyoruz” denildi.

AVLANARAK SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SAĞLANIYORMUŞ

‘Katliam ihalesi’ olarak nitelendirilen bu ihalelerin durdurulması için bir taraftan hukuki mücadele ve imza kampanyası başlatılırken, diğer taraftan da BİMER, Başbakanlık ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na başvurular yapılıyor. Hayvanseverlerin başvurularına Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetimi Dairesi Başkanı Cemal Akcan, yazılı yanıt verdi. Av turizmi uygulamalarına yönelik kanuni düzenlemelere ilişkin bilgi veren Cemal Akcan, ilginç bir savunmada bulundu. Av organizasyonlarına izin verilmesinin nedenlerini anlatan Akcan, envanter çalışmalarıyla taşıma kapasitesi de dikkate alınarak yeterli popülasyona ulaşmış av hayvanlarının avlanmasına izin vererek yaban hayatı kaynaklarının sürdürülebilir yönetiminin sağlandığını ve av organizasyonlarına izin verildiğini söyledi.

Akcan, av turizminden elde edilen gelirin önemli bir kısmının da sürdürülebilir av yaban hayatı kapsamında yaban hayvanlarının korunması amacına hizmet etmesi için avlaklarda sahası bulunan belediye, köy tüzel kişiliği gibi kuruluşlara koruma, üretim ve bakım gibi amaçlarla aktarıldığını da anlattı.

Haber: Mehmet Çınar

Benzer Yazılar