KADIN POLİTİKA SOKAK

Saldırıya uğrayan kadınlar konuştu

Antalya Sokakları Özel – CHP Muratpaşa Kadın Kolları’nın dün Yenigün Pazaryeri’nde açtıkları standa, AKP’li olduğu ifade edilen bir kişi saldırdı. Yaşanan olayın ardından, CHP Muratpaşa Kadın Kolları’ndan kadınlarla görüşerek yaşadıkları olayı ve siyasetteki şiddeti konuştuk

Saldırı esnasında yumruklanan Asuman Bam olayı şöyle anlattı. “Seçim aracımızdan gelen sesten rahatsız olduğunu söyleyip, çocuk uyuyor diyerek bize bağırmaya başladı. Bunun üzerine biz kusura bakmayın, arkadaşlarımıza yemek verip hemen gideceğiz diyerek, sesi kıstık. Bunun ardından “size oy yok, defolup gidin” dedi. “Çocuk uyuyor bahanesiyle bize yaklaştı. Asıl amacı bize saldırmaktı. Koskoca pazarda, 2 kişi bize yardım etti. Herkes seyretti. Bize yardım edenlerden biri, o adamı tutmaya çalışıyor diğeri de bize şunu söylüyordu “kaçın gidin, bir an önce kaçın gidin”.

BU BİZİM YASAL HAKKIMIZASUMAN BAM

“Onca insan vardı o pazarda bir yaşlı teyze yazıklar olsun size, yok mu kimse yardım edecek diyerek tepki gösterdi. Biz o an bağırıyoruz, yardım edin dört tane kadınız dayak yiyoruz yardım edin kurtarın diye bağırıyoruz kimse gelmedi o iki bey ve bir o yaşlı teyze bize sahip çıktı koca mahallede. Biz şu an herkesin yaptığı gibi tüm siyasi partilerin yaptığı gibi biz de propagandamızı yapıyoruz. Bu bizim yasal hakkımız biz özgür bir ülkede yaşıyoruz”

SÖYLEMLERİN SEÇMEN ÜZERİNDE ETKİSİ VAR

CHP Muratpaşa Kadın Kolları Başkanı Dilek Bulut ise yaşananlara ilişkin şöyle konuştu; ” Dünkü olay cidden çok üzücü. Olayın iki boyutu var; kadına yönelik şiddet ve bir diğeri de çalışan, emek veren, demokrasiden yana mücadele eden kadınlarımızın bu haklarına karşı yapılan bir saldırı var”.
Buna benzer sataşmaları yaşadıklarını fakat, şiddet boyutunda ilk defa yaşandığını dile getiren Bulut, “Bu münferit bir olay ama bunun gerisinde bu insanları bunları bilinçaltına yerleştirenler var. Kadınımızın son 13 yılda nereden nereye geldiği ortada, yani şiddete uğramayan tek bir gün bile yok. Kadın cinayetiyle geçmeyen tek bir gün yok. Bedenimize karışan bir iktidar var kadın bedenine dil uzatan, el uzatan veya bunlarla ilgili bizlere kısıtlamalar getiren bir iktidar var ve kadının şu an ikinci sınıf muamele görmesini sağlayan bir iktidar var. Tabi ki sonuçta bunların söylemleri de bunlara oy veren seçmen ve körü körüne inanan seçmenlerin üzerinde çok ciddi etkileri var. Evet bu olay münferit bir olay ama geçmişine baktığımızda mutlaka bunu hazırlayan da bir şeyler var” şeklinde konuştu.

DİLEK BULUT

“Bundan 2-3 hafta önce Kepez’de aracımıza saldırıda bulunuldu, camları kırıldı, şimdi baktığınız zaman bizim diğer siyasi parti mensuplarıyla bir problemimiz yok. Birbirimizi gördüğümüzde kolay gelsin diyoruz selamlaşıyoruz. Çünkü ortam demokratik bir ortam. İnsanlar özgürce fikirlerini söyleyebilmeli, seviyeli bir şekilde eleştirebilmeli” şeklinde konuşan Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü, “Ben sadece seçimle ilgili değil, Türkiye’deki genel anlamdaki tüm şiddete karşı bir şeyler söylemek isterim. Yani şiddetin eşinize de çocuğunuza da, arkadaşınıza da sadece fiili değil, sözle bile yapılmasına karşıyım. Bırakın insanlar istediklerini söylesinler. Bizler de sahalarda istediğimizi söyleyelim. Bırakın tüm kadınlar, tüm erkekler söylesin sonra insanlar kendi kararlarını versinler”.

BU SALDIRI ÇOK ÇİRKİN

NERMİN KORKUT“Bizlere yapılan bu saldırı çok çirkin” diyen, saldırıyı yaşayan kadınlardan Nermin Korkut, “Ülkemizin artık iyice ayrıştığı noktaya geldik, insanlar ayrıştı, aslında demokratik bir seçim ortamı olabilir, medeni bir şekilde herkes ortaya çıkar. Zaten yasal haklarımızla yapıyoruz biz bunları oradaki arabamızdaki sese tahammül edememişti o beyefendi ama aslında orada bizi görmeye tahammül edemedi. AKP’lileri korku sardığını düşünüyorum ve bu olayı bunun için yaşadığımızı düşünüyorum” dedi.
“Herkes rahat bir şekilde seçim propagandasını yapsın, ne bizim partimiz ne diğer partiler kimse kimseye saldırmasın, demokratik bir seçim olup, herkesin özgürce kendini ifade edeceği bir seçim süreci olmasını istiyorum” dedi.

Haber: Pelin İktüeren

Benzer Yazılar