SOKAK ÜNİVERSİTE

Akdeniz Üniversitesi Polis baskınıyla sarsıldı

İhale yolsuzluğu iddialarıyla gündemden düşmeyen Akdeniz Üniversitesi polis baskını ile sarsıldı. Sabah saatlerinde SKS Başkanlığı’nı abluka altına alan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, Daire Başkanı Aydın Özdemir başta olmak üzere tüm personelin bilgisayar ve dokümanlarına el koydu.

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) bünyesinde gerçekleştirilen öğrenci kantini ihaleleri sürecinde ses kayıtlı rüşvet ve tehdit iddialarının hedefinde kalıp adli, idari soruşturmalara konu olan Sağlık Kültür ve Spor Dairesi (SKS) Başkanlığı’na Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri tarafından operasyon yapıldı.

ORTAK OPERASYON
Ankara merkezli yürütüldüğü öğrenilen operasyon kapsamında 06 plakalı resmi araçlarla SKS önüne gelen polis, görevli personelin kullandığı tüm bilgisayar ve dokümanlara el koydu. Polis, arama yapılan odalardaki görevli personelleri dışarı çıkarırken, SKS Daire Başkanı Aydın Özdemir’e ait makam odası ve bilgisayarlar da arama kapsamına dahil edildi.

KAPIDA POLİS BEKLEDİ
Sabah saat 08.30 civarında başlayan arama işlemi gece yarısına kadar devam etti. Bu esnada satın alma, tahakkuk, idari hizmetler, salon işletmeleri, sosyal hizmetler, katkı, harç ve kültür hizmetlerinin bulunduğu binaya girişler polis tarafından kontrol altına alındı. Kontrolü, bina dışında nöbet tutan iki sivil polis sağladı.

HEDEF AYDIN ÖZDEMİR
Aramanın yapıldığı hizmet binasının panjurları kapatılırken, bilişim uzmanı polisler soruşturmaya konu olan suç iddialarına yönelik delil aradı. Bu esnada SKS Daire Başkanı Aydın Özdemir, Hürriyet muhabiri tarafından görevli polislerin yanında fotoğraflandı. Polislerle merkez binası dışında görüşen Özdemir, daha sonra aramanın yapıldığı binaya girdi.

NET AÇIKLAMA YAPAMIYORUZ
Bu süre içerisinde polisin izni dışındaki hiç kimse binaya alınmadı. SKS Başkanlığı’na yapılan polis baskını ile ilgili açıklama yapan AÜ Genel Sekreteri Teoman Kulaksız, “Avukatımız süreci takip ediyor. Yaşananlara ilişkin adli süreç devam ettiği için henüz bir açıklama yapamıyoruz. Olay netleştiğinde kamuoyu bilgilendirilecektir” diye konuştu.

BASKIN SIRASINDA NELER OLDU?
Ankara ve Antalya polisinin ortak yürüttüğü yolsuzluk operasyonu sabah saatlerinde başladı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri ani bir baskınla Sağlık Kültür ve Spor Dairesi (SKS) Başkanlığı içindeki etkin birimleri abluka altına aldı.

KORİDORLARDA BEKLEDİLER
Görevli tüm personel odalarından çıkarılarak koridorlara toplandı. Bu sırada operasyonun yapıldığı binanın telefonları kesildi. Bilişim uzmanı polisler önce SKS Daire Başkanı Aydın Özdemir’e ait bilgisayarları daha sonra ise tüm personelin bilgisayarlarını incelemeye başladı. İncelemenin uzaması üzerine binaya kolilerle su taşındı.

PERSONEL BASKINI ANLATTI
Bu sırada bina içinde bulunan personel arasında panik yaşanırken, baskın anında yaşananları Hürriyet muhabiri ile paylaşan fakat isminin açıklanmasını istemeyen bir personel şunları anlattı: “Polisler bir anda binaya girdi. Hepsi sivil kıyafetli olduğu için önce ne olduğunu anlamadık. Sonra bu kişiler Aydın Bey’e kendilerini tanıttılar ve tüm binada arama başladı. Biz bu esnada koridorlarda bekletildik. Daha sonra bazı arkadaşlarımız bina dışına çıkarıldı. Polis, masalarımızdaki hiç şeye dokunmamıza izin vermedi.”

Kaynak: Hürriyet

Benzer Yazılar