İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » Antalya Gençlik Dayanışması: Aktör değil rektör istiyoruz!

Antalya Gençlik Dayanışması: Aktör değil rektör istiyoruz!

    Antalya Sokakları- Dün (11 Ocak) Attalos Meydanı’nda Antalya Gençlik Dayanışmasının çağrısıyla bir araya gelen öğrenciler kayyum rektörleri istemiyoruz dedi.

    Kitle adına basın açıklamasını okuyan Genç Aydınlar Antalya sorumlusu Eraycan Yılmaz, ”Bundan 9 gün önce, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Cumhur Başkanı tarafından Melih Bulu atandı. Üniversite okumadığı halde kayyumculuk doktorası yapanların son durağı, kısmen özgür olan üniversiteler oldu. Atadığı kayyum da kendi yedek kulübesindendir” dedi.

    İktidarın, öğrencilerin öz iradesine karşı gericiliği, piyasacılığı ve biat kültürünü dayatmakta olduğunu söyleyen Eraycan Yılmaz, ” Ülkeyi şirket yönetirmiş gibi idare etmeye kalkanların “stratejik hamleleri”, özgür Boğaziçi Öğrencilerine işlemedi. Öğrencilerin isyanı, Melih Bulu’nun şahsı özelinde, ülkenin dört bir yanında olan bitenlere, yaşanan haksızlıklara, yapılan yolsuzluklara, atanan kayyumlara, mahvedilen doğaya, insanın kendisine yabancılaşmasına karşı, kapitalizmin ve onun temsillerinin en geri kozu olan faşizmin diktelerine karşı attığı bilinçli bir slogandır.Ve bizler karşımızda duran karanlığın nereden beslendiğini çok iyi biliyoruz. Bu karanlık, gücünü 12 Eylül Faşizminin zindanlarından, neo liberal saldırganlıktan ve gençliğe karşı gerçekleştirilen gerici kuşatmalardan alıyor.”dedi.

    Mücadeleyi büyüten bütün arkadaşlarına dayanışmayı ilettiklerini belirten Eraycan Yılmaz, ”Bizler, Antalya Gençliği olarak direnen Boğaziçi Öğrencileri’ni selamlıyoruz. Üniversitelerin özgür olmasının her fırsatta önünü kesen iktidara inat biz gençler, “kayyum rektörleri” asla kabul etmeyeceğimizi haykırıyor ve şu ana kadar yıldırma politikaları sonucu hedef gösterilen, gözaltına alınan ancak her şeye rağmen demokratik bir üniversite için mücadele edeceğiz.” diyerek açıklamayı sonlandırdı.