İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » KENT » Dünya Ev işçileri Günü Antalya’da kutlandı

Dünya Ev işçileri Günü Antalya’da kutlandı

  Antalya Sokakları- Dünya Ev işçileri Günü’nde, Antalya İmece Ev işçileri Sendikası, Attalos Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

  Basın açıklamasını okuyan Saide Uslu öncelikle tüm ev işçilerinin gününü kutladığını belirterek, “Dünya Ev İşçileri Günü’nü kutluyoruz ve buradan, çalıştıkları evlerde cam silerken düşerek hayatını kaybeden ev işçileri Fatıma Aldal, Rukiye Şimşek, Pakize Akçam ve daha ismini bilmediğimiz arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz” sözlerine devam etti.

  Saide Uslu, mücadelelerinde büyük bir yol katettiklerini ancak ev işçilerinin hala sigorta ve emeklilik hakları için mücadele ettiklerini dile getirerek, “Haklarımız için yürüttüğümüz mücadelemizde emeğimiz hala yok sayılmaktadır” dedi.IMG_8188

  “Kiralık İşçi Yasası ve Özel istihdam büroları, kadın emeğini köleleştirerek ev işçilerinin güvencesiz ve kayıt dışı çalışma koşullarını kalıcı hale getirecektir” diyen Saide Uslu, Özel İstihdam Büroları’nın taşeron sistemini bile aratacak bir sistem olduğunu söyledi.

  Yaşam güvenliklerinin olmadığı koşullarda çalıştıklarına dikkat çeken Saide Uslu, Özbekistan asıllı ev işçisi Gulnora’nın çalıştığını evin 5. katından aşağı düşerek hayatını kaybettiğini belirtti. Aynı zaman Saide Uslu” Tüm ev işçileri için İSİG önlemleri alınmadığında karşılaşmamız muhtemel bir sondur. Bugün Gulnora’nın ölümünden sorumlu olanların hesabını sormaz isek, iş cinayetlerinin kaderlerle unutturulmaya çalışıldığı ülkede bu ölümlerden hepimiz sorumlu olmaya başlarız.” dedi.IMG_8161

  Son olarak Saide Uslu, “Tüm ücretli, ücretsiz ev işçilerinin maruz kaldığı iş cinayetlerinin sorumluları yargılanmalıdır” ifadelerinde bulundu.

  Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

  da