İçeriğe geç
Ana sayfa » MANŞET » SOKAK » EĞİTİM » Eğitim Sen: Devletin kurumları dayatmalarla yardım toplayamaz

Eğitim Sen: Devletin kurumları dayatmalarla yardım toplayamaz

    Antalya Sokakları – Tayyip Erdoğan’ın başlattığı bağış kampanyasına katılım için kamu çalışanlarına baskı uygulandığı ortaya çıktı. Eğitim Sen Antalya Şubesi yaptığı açıklamada okul müdürlerinin bağışa katılanların bilgi vermesini istediklerini belirtti.

    Eğitim Sen Antalya Şubesi’nin yaptığı açıklamada  “İktidarın başlattığı yardım kampanyasına katılım için okul yöneticileri öğretmenlere mobing uygulamaktadır. Bazı yöneticiler öğretmenlere okul gruplarından mesaj göndererek kampanyaya katılımlarını okul idaresine bildirmelerini istemektedir.” denildi.

    Açıklamada “Antalya’daki bazı okul yöneticilerinden öğretmenlere gönderilen mesajda şöyle diyor. ”Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına katılan öğretmenlerimizin Perşembe günü mesai bitimi öncesinde Watsap özelden bilgi vermesini rica ederim.” Bu tür uygulamalar kampanyaya katılımı zorlamaya dönük bir tutumdur. Öğretmenler arasında ayrımcılığa ve ötekileştirmeye yol açan bir girişimdir. Öğretmenleri fişlemektir. Bu türden zorlamaların merkezi bir politikanın sonucu olduğunu biliyoruz. Devletin kurumları dayatmalarla yardım toplayamaz. Yardım gönüllülük temelinde olur.” şeklinde belirtildi.

    Eğitim Sen “Öğretmenlerin yardım yapan yapmayan şeklinde fişlenmelerine derhal son verilmelidir. Öğretmenlerden yardım yaptığına dair bildirimde bulunmasını istemek, belge talep etmek ne insani değerlerle ne de hukuki yaklaşımla izah edilemez. Eğitim Sen olarak bu tür uygulamalara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.” şeklinde vurguladı

    Açıklama “Eğitim Sen bütün eğitim emekçilerinin ekonomik, özlük, demokratik haklarını savunmaya kararlıdır. Eğitim emekçileri bu tür mobing uygulamalarına asla izin vermeyecektir.” şeklinde sonlandırıldı.