ÇOCUK EĞİTİM SOKAK

AKP’li belediye yoksul öğrencilerin gittiği ücretsiz kursu paralıya çevirdi

Antalya’da, maddî durumu yetersiz çocuklara ücretsiz eğitim verilirken kapatılan Hamle Eğitim Merkezleri’nin yerine AKP’li Kepez Belediye tarafından ücretli olarak yenisi açıldı. Kayıt yaptırmak istenen gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarından aylık ücret talep edilmesi tepki çekti.

Antalya’da, maddî durumu yetersiz çocukların eğitimine 6 yıldır ücretsiz katkıda bulunan Hamle Eğitim Merkezleri, Aralık 2014’te kapatılmıştı. 2008’den bu yana maddi durumu yetersiz 17 bin öğrencinin elinden tutarak onlara umut olan Hamle Eğitim Merkezleri Erenköy ve Göksu şubeleri, AKP’li Kepez Belediyesi tarafından yeniden açıldı. Kepez ilçesi Erenköy Mahallesi’nde bulunan kurs merkezinin açılışı Belediye Başkanı AKP’li Hakan Tütüncü tarafından yapıldı. Daha önceden mevcut olan ve yıllardır eğitim veren binanın açılışında konuşan Tütüncü’nün, “Buralar büyük emekler üzerinde yükseliyor. Buralar çok büyük harcamalar sonucu vücut buluyor.” demesi dikkat çekti.

Etüt merkezine çocuklarını kayıt yaptırmak isteyen velilerden ücret de talep edildi. Daha önce Hamle’nin ücretsiz eğitim verdiği etüt merkezinde aylık 40 lira olarak belirlenen ücret karşılığında haftalık 8 saat ders verilecek. Kursta ekstra olarak para alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor.

“ÇOCUKLARIMIZI GÖNDERMİYORUZ.”
Daha önce Hamle’ye çocuğunu gönderen ismini vermek istemeyen bir öğrenci velisi, etüt merkezinin kapatıldıktan sonra Kepez Belediyesi tarafından yeniden açılış yapıldığını söyledi. Hamle döneminde kursun ücretsiz olduğunu belirten öğrenci velisi şunları söyledi: “Daha alt gelir grubu ailelerin çocuklarını gönderdiği bir yerdi. Önceki öğretmenlerin eğitimlerine güveniyorduk ancak şu an geleceklere güvenmiyoruz. Öğrenci başı 40 lira aylık ücret isteniyor. Ama ara ödeme olur olmaz bilmiyoruz. Güvenemediğimiz için de göndermiyoruz.”

Kaynak: Ajans

Benzer Yazılar