KADIN MANŞET POLİTİKA SOKAK

“Başkanlığa Hayır” diyen kadınlar buluştu

Halkevci Kadınlar’ın çağrısı ve Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un katılımıyla “Başkanlığa Hayır Diyen Kadınlar Buluşuyor” etkinliği düzenlendi. Oya Ersoy etkinlikte yaptığı konuşmada başkanlık sistemine, referandum sürecine ve kadınların süreç içerisindeki yerine değindi.

Antalya Sokakları- Antalya’da Halkevci Kadınlar’ın çağrısı ve Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un katılımıyla “Başkanlığa Hayır Diyen Kadınlar Buluşuyor” etkinliği düzenlendi. Çok sayıda kadının katılımıyla gerçekleşen etkinlikte “Kadınlar neye hayır diyor?” , “Referanduma gidilen süreci kadınlar nasıl örgütlemeli?” tartışmaları yürütüldü.

img-20170122-wa0051

Halkevci Kadınlar’ın çağrısıyla Eğitim Sen Antalya Şubesi terasında düzenlenen etkinlikte açılış konuşmasını Antalya Halkevci Kadınlar adına Pelin İktüeren yaptı. OHAL süresince Antalya’daki kadın mücadelesine değinen Pelin İktüeren, ” Boşanma Komisyonu, Tecavüz Yasası ve OHAL sürecinde kadınlar olarak dayanışmayı ve mücadeleyi elden bırakmadık. Bu da Antalya’daki kadın kitlesinin ne kadar umut verici olduğunu gösteriyor. 6-8 Mart sürecinden itibaren Antalya’da kadınlar olarak kazandığımız ivmeyle ‘Hayır’ı örgütleyeceğiz. Evet diyenlerin neye evet, hayır diyenlerin neye hayır dediğini mahalle mahalle, ev ev gezerek tüm kadınlara anlatacak ve bu süreci birlikte büyüteceğiz” dedi.

img-20170122-wa0046

Pelin İktüeren’in ardından Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy söz aldı. Oya Ersoy konuşmasında başkanlık sisteminin ve bu sisteme evet demenin neler getireceğine dair açıklamalarda bulundu. Başkanlık sisteminin “erkek” bir sistem olduğuna değinen Oya Ersoy, konuşmasında, “Bunların getirmek istediği sistemde kadına yer yok. Bu sistem erkek bir sistem ve bu sistem gerici bir sistem” ifadelerine yer verdi. Oya Ersoy konuşmasına şu ifadelerle devam etti; “AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın iktidarda kalabilmesinin tek yolu bu olarak görünüyor. Dedikleri gibi her derde deva bir sistem ise başkanlık, neden özgürce tartışılmasına izin vermiyorsunuz? Niye Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Binali Yıldırım çıkıp halkın karşısında tezlerinizi tartışmıyorsunuz? Niye televizyonlara çıktığınızda ısmarlama sorularla halkın karşısına çıkıyorsunuz? Niye bu ülkenin aydın insanların cezaevine konuldu? Niye Selahattin Demirtaş içerde?

Bu sisteme evet diyenler yüzde 49’un kendisini hiçbir şekilde temsil edemeyeceği bir sisteme evet diyecek. Aynı zamanda da kendi haklarını, yetkilerini tek bir kişiye bırakmış olacaklar. 80 milyon kişinin iradesinin tek bir kişiye teslim edilmesi anlamına geliyor.”

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan kadınların katkılarıyla, “Referanduma gidilen süreci kadınlar nasıl örgütlemeli?” tartışması yürütüldü. Mahalle mahalle komiteler oluşturulması gerektiğine değinen kadınlar, Antalya yerelinde ev yapılacak tüm çalışmalar için emek vereceklerini belirttiler.

 

 

Benzer Yazılar