EĞİTİM EMEK MANŞET SOKAK

Açlık grevinin 66. gününde Nuriye ve Semih’e destek

Eğitim Sen Antalya Şubesinin çağrısı ile bir araya gelen Emek ve Demokrasi güçleri, OHAL KHK’leri ile işlerinden atılan eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özak’ça için Attalos Meydanında basın açıklaması yaptı.

Antalya –   OHAL KHK’leri ile işlerinden atılan eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için  Eğitim Sen Antalya Şubesinin çağrısıyla Attalos Meydanında yapılan basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı. Basın açıklamasını yapan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve hukuksuzca ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi gerektiğini belirterek: “Hükümetin, ‘darbecilerle mücadele edeceğiz’ diyerek ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’ler ile haklarında somut ve hukuki hiçbir delil olmayan 1542’si üyemiz, toplam 105 bin kamu emekçisi bir gecede işsiz bırakılmış ve en temel haklarını kullanabilmeleri fiilen engellenmiştir. Ülkenin üzerine karabasan gibi çöken bu hukuksuz uygulamalar nedeniyle ihraç edilen kamu emekçileri aileleriyle birlikte zor koşullara mahkûm edilmiş, çocukları ağır travmalarla karşı karşıya bırakılmış ve bu güne kadar 37 kişi intihara sürüklenmiştir’’ dedi.

KHK ile haksız ve hukuksuz şekilde ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Ankara’da ‘’işimi geri istiyorum’’ talebiyle süresiz açlık grevine başladığını ve açlık grevinin kritik bir dönemine, 66’ncı güne geldiğini hatırlatan Öztürk. “Eğitim Sen olarak, yaşamları kritik bir aşamada olan üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ve tüm kamu emekçileri işlerine iade edilene kadar mücadeleye devam edeceğiz’ ’dedi. Basın açıklaması sonrası açıklamaya katılanlar bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra eylemlerini sonlandırdılar.

Kaynak: Mahir Doğan (Evrensel)
Fotoğraf: Art Emek Sen

Benzer Yazılar