MANŞET

Şüpheli asker ölümüne aileden suç duyurusu

Gökçeada’da geçen yıl askerliğini yapan Abdüs Samet Yalçın’ın (21), üç ay sonra evine cansız bedeni getirildi. Antalya’da yaşayan Yalçın ailesi, intihar ettiği öne sürülen oğullarının ölümünün şüpheli olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunurken, Abdüs Samet’ın şehit sayılmasını istediklerini söyledi. 

Antalya- Çanakkale’nin Gökçeada ilçesindeki 5. Komando Alayı’nda askerliğini yaparken, 8 Ekim 2018’de intihar ettiği öne sürülen Abdüs Samet Yalçın’ın ailesi, ölümü şüpheli bularak, kastı veya ihmali olan komutanlar ile görevli personel hakkında suç duyusunda bulundu. Ailenin avukatı Nevin Korkmaz tarafından Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede; suç unsurları olarak ‘cinayet’, ‘görevi ihmal’, ‘suç delillerini yok etme’, ‘gizleme veya saklama’ belirtildi.

“OLAYDA İHMALİ OLANLARDAN ŞİKAYETÇİYİM”
Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, ifade veren Abdüs Samet Yalçın’ın annesi Havva Güngör, oğluyla en son 2 Ekim’de telefonla görüştüğünü belirterek, “Oğlum ölmeden üç ay önce tecilini bozdurarak, Manisa Komando Birliği’nde askerliğe başladı. Yaklaşık iki ay sonra da usta birliği olan Gökçeada 5. Komando Alay Komutanlığı’na atandı. Oğlumun intihar etmesini gerektirecek maddi, manevi, psikolojik, ruhsal problemi yoktu. Sürekli kullandığı herhangi bir ilaç da yoktu. Oğlum olay günü ciğerlerini üşüttüğü için komutanından izin isteyecekti” diye konuştu. Askerlere verilen silahlarda mermi bulunmadığı yönünde bilgi sahibi olduklarını kaydeden Güngör, “Oğlumun ölümünde ihmali olan tüm kişi veya kişilerin araştırılarak olayın aydınlanmasını istiyorum. Olayda ihmali olanlardan şikayetçiyim” dedi.

“KARDEŞİM ÖLDÜĞÜNDE İKİ SİLAH NEDEN YANINDAYDI?”
Fikriye Yalçın ise kardeşinin izne gelmesini bekledikleri gün cansız bedeninin geldiğini dile getirerek, “Hepimiz çok üzgünüz. Yıkıldık. Hepimizin psikolojisi çok bozuldu. Kardeşime ne oldu? Kardeşim neden öldü? Araştırılmasını istiyoruz. Kardeşimin intihar ettiği söyleniyor. İntihar ettiyse bile neden gerekli önlemler alınmadı? Kardeşim öldüğünde o iki silah neden yanındaydı? Silahın boş olduğu söyleniyordu. O mermi o silaha nasıl girdi? Ayrıca kardeşimin psikolojik sorunu yoktu. Sigara, alkol kullanmazdı. Kendi halinde bir çocuktu. Üç kardeşiz. O en küçüğümüzdü. Çocuklarımı da kardeşim büyüttü. Yokluğunu kabul edemiyoruz. Savaşırken ölmedi. Şehitlik verilse acımız biraz olsun dinebilir” dedi.

Ailenin avukatı Nevin Korkmaz da Abdüs Samet Yalçın’ın, askerliğini
yaparken şüpheli olarak yaşamını yitirdiğini söyleyerek, “Bu şüpheli vefatın aydınlanması için ihmali olan tüm ilgililer hakkında Gökçeada Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Bununla ilgili yasal süreç başladı. İhmali olan tüm ilgililerin cezalandırılması için bu davanın takipçisi olacağız. Aileye elimizden gelen desteği vereceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar