COVID 19 ÖZEL HABER

Gayriresmi koronavirüs açıklamaları Antalyalıyı yanıltıyor

Antalya Sokakları Özel – Antalya Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü koronavirüs gelişmeleri hakkında 24 Nisan tarihi itibariyle hiç bir resmi açıklamada bulunmazken AKP İl Başkanı ve AHABER gayriresmi açıklamalar yaparak Antalyalıları yanlış bilgilendiriyor.

Bir taraftan Koronavirüs salgını diğer taraftan geçim kaygısıyla boğuşan Antalyalılar bir ayı geçkindir resmi kaynaklardan bilgi alamıyor. Sağlık Bakanlığı, Antalya Valiliği ve Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından açıklamaları derlediğimiz Antalya Güncel Koronavirüs Tablosu 24 Nisan tarihi itibariyle güncellenmiyor.

NEDEN VALİ YERİNE AKP İL BAŞKANI AÇIKLIYOR?

AKP Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, gazeteci İdris Taş ile 7 Mayıs tarihinde yaptığı yayında bazı sayılar açıkladı. AKP İl Başkanı’nın açıkladığı sayılara göre 7 Mayıs itibariyle Antalya 291 vaka, 13 vefat olduğu belirtildi. Bu bilginin herhangi bir resmi kaynaktan paylaşılmadan neden AKP İl Başkanı tarafından duyurulduğu ise merak konusu.

AHABER VATANDAŞI YANILTIYOR

AHABER TV kanalından 26 Mayıs’ta yapılan yayında ise Türkiye’nin vefat sayılarına yer verildi. AHABER yayınında Antalya’da koronavirüse bağlı 14 vefat gerçekleştiği iddia edildi. AHABER toplam verileri ile Sağlık Bakanlığı güncel verileri karşılaştırıldığında, toplam vefat sayısında 974 fark olduğu ortaya çıkıyor. Görüldüğü üzere AHABER yayınında paylaşılan bilgiler yanıltıcı olup, geçmiş veya uydurma verilerden oluştuğu tahmin edilliyor.

 

VALİ VE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA YOK

Antalya’da normalleşme adımlarının atılmasının ardından Zeytinköy, Serik ve Kepez ilçesi Baraj Mahallesi’nde vaka artışı sebebiyle karantina uygularına başlanmıştı. Medyada yer alan haberlere göre bu 3 karantina bölgesinde 130’u aşkın yeni vaka tespiti yapıldı. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 24 Nisan’da açıklanan 273 vaka sayısı ile birlikte bugün Antalya’daki toplam vaka sayısı 400’ü geçtiği görülmektedir. Vaka artışlarının sürmesi ve gayriresmi açıklamalarla yanıltıcı bilgilerin yayılmasına rağmen  Antalya Valiliği ve Antalya İl Sağlık Müdürlüğü’nden henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

Benzer Yazılar