EMEK MANŞET SOKAK

5 işçinin öldüğü buhar kazanı faciasında ikinci patlama da dava dosyasına girdi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir çamaşır yıkama fabrikasında 19 Kasım 2014 sabahı meydana gelen buhar kazanı patlamasında 5 işçi hayatını kaybetti, 17 kişi de yaralandı. Firma, buhar kazanının imalat hatasından patladığını iddia etti. Buhar kazanını imal eden Konyalı firma ise patlamaya kullanım hatasının neden olduğunu iddia etti. Patlayan buhar kazanını üreten firmanın sahibi Galip Yarar, işletme basıncı 12 bar olan kazana 2 bin 680 barlık basınç uygulandığını iddia etti.

Olayla ilgili çamaşır yıkama fabrikasının sahibinin de aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında, ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Buhar kazanının imalatını yapan Konya’daki firmanın sahibi Galip Yarar hakkında da tali kusurlu olarak dava açıldı.

BİR YIL ARAYLA İKİNCİ PATLAMA BELGESİ

Tutuksuz yargılanan 6 sanık hakkında 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine devam edildi. Patlayan kazanı imal eden Konyalı firmanın tutuksuz yargılanan sahibi Galip Yarar, 1 yıl sonra patlamanın yaşandığı gün olan 19 Kasım tarihinde ikinci bir patlama daha yaşandığını söyledi. Bir yıl sonra aynı fabrikada bir başka kazanın patladığını söyleyen Yarar, “Bu ikinci patlama da burada gerekli özenin gösterilmediğini göstermektedir” iddiasında bulundu. Yarar’ın avukatı Ümit Olgun da 1 yıl sonra aynı gün meydana gelen patlamayla ilgili mahkemeye dilekçe sundu.

İKİNCİ PATLAMA KAZAN DEĞİL BUHAR JENERATÖRÜNÜN BACASI

Tutuksuz yargılanan sanıklardan patlamanın meydana geldiği fabrikanın sahibi Yakup Arıkan ise Galip Yarar’ın kamuoyunu ve mahkemeyi yanıltıcı beyanlarda bulunduğunu iddia etti. Arıkan’ın avukatı İsmail Gürocak ise ikinci patlamayla ilgili iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Tutuksuz sanıklardan Ahmet Ergüven de ikinci patlamanın kazan değil, buhar jeneratörü bacasında meydana gelen gaz sıkışması sonucu meydana geldiğini söyledi. Konyalı kazan imalatçısı firmanın sahibi Galip Yarar ise “Davaya konu olan kazan ile buhar jeneratörü fabrikanın buhar ihtiyaçlarını karşılayan cihazlardır. Aralarında fark yoktur” dedi.

Bilirkişi heyetinin patlamayla ilgili nihai raporunun beklenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

 

Benzer Yazılar