KENT KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

ANSAN davasında polise değil eylemcilere ceza yağdı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yerel seçimlerde AKP’ye geçmesinin ardından zorla tahliye edilmeye çalışılan, buna itiraz eden sanatseverlerin gaz yiyip dövüldüğü, sanat eserlerini korumak isteyen vatandaşların darp edildiği ANSAN olaylarında zabıtaya, polise değil vatandaşa ceza yağdı.

Antalya Sokakları – Kaleiçi girişindeki Büyükşehir Belediyesine ait binada hizmet veren Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN),  Büyükşehir Belediye Başkanlığını AKP’li Menderes Türel’in kazanmasından sonra boşaltılmak istenmiş, Antalya halkı buna karşı çıkmak için protesto eylemleri gerçekleştirmişti. Eylemciler hakkında polise hakaretten ve  görevli memura görevini yaptırmamak için direnmekten dava açılmıştı.

Yaklaşık bir buçuk yıldır süren dava 10 Mayıs’ta sonuçlandı. Onur Karadağ, Erdem Kara, pandomim sanatçısı Oğuz Çekici ve Halkevleri GYK üyesi Kutay Meriç’e görevli memuru darp ve hakaretten ceza verildi. Kutay Meriç ve Oğuz Çekici’ye görevli polis memuruna hakaretten ayrı ayrı günlüğü 20 TL’den 1 yıl 2 ay 17 karşılığı 8.840 TL ceza verilirken, Onur Karadağ ve Erdem Kara’ya görevli memura görevini yaptırmamak için direnmekten 8’er ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verildi.

NE OLMUŞTU?

Uzun yıllar Kaleiçi girişindeki Büyükşehir Belediyesine ait binada hizmet veren Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN),  Büyükşehir Belediye Başkanlığını AKP’li Menderes Türel’in kazanmasından sonra baskılara uğramıştı.  Büyükşehir belediyesinin açtığı tahliye davası sonrasında zorla boşaltılmak istenmiş, Antalya’daki demokrasi güçleri ve sanatseverler buna direnişle cevap vermişti.

ansan2-cropİlk olay 1 Aralık 2014 günü yaşanmış, çevik kuvvet tarafından ANSAN binası basılarak camları kırılmış ve direnenlere cop, biber gazı ve kalkanlarla saldırılmış, çok sayıda vatandaş yaralanmıştı. ANSAN’ın eşyaları ve içeride bulunan ressam Nalan Taşkent’e ait resim sergisindeki tablolar hoyratça dışarı atılmıştı, tabloları korumak isteyenler de yaralanmıştı.

3 Aralık’ta Antalya Emek ve Demokrasi güçlerinin desteğiyle Büyükşehir Belediyesi önüne yapılan protesto yürüyüşüne bini aşkın kişi katılmış, kitle içinden gözaltı yapmaya çalışan bir polise kitlenin müdahale etmesi üzerine çıkan olaylarda çok sayıda eylemci, polisin gazlı ve coplu saldırısından zarar görmüştü.

Yaşananlar üzerine üç polisin şikayeti ile görevli memuru darp, hakaret gibi suçlamalarla aralarında Halkevleri  GYK üyesi Kutay Meriç’in de olduğu dört kişiye dava açılmıştı.

 

 

Benzer Yazılar