KENT MANŞET SOKAK

ATSO darbe girişime ilişkin: “Bakanlıklarda çalışan herkesin kusuru var”

ATSO meclis toplantısında konuşan Çetin, Antalya ekonomisinin düşüşte olduğunu kaydederken, darbe girişimi ile ilgili ise, “Türk Silahlı Kuvvetlerinde, emniyette, yargıda, eğitimde, bütün bakanlıklarda böyle bir yapı oluşmuşsa, bunda herkesin ciddi görev ihmali, kusuru var demektir” ifadelerinde bulundu.

Antalya-Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı olağan meclis toplantısında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meclis gündeminde demokrasi vurgu yapıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin darbe girişimi ile ilgili, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şey olduğunu ifade ederek mantığının ve vicdanının bu olayı kabul etmediğini söyledi.

ATSO olarak darbeye karşı olduklarını vurgulayan Çetin, “Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkesine bağlı, demokrasiye inanmış bir oda olarak darbelere kesinlikle karşıdır, karşı çıkacaktır. Bu kanlı darbeyi planlayanları, halka bilinçli bir şekilde ateş açanları, tankla insanları ezenleri, uçak ve helikopterlerden Meclise ve halka ateş edenleri nefretle lanetliyorum” dedi.

Çetin, darbe girişimine ilişkin devlet kollarında çalışan herkesin hatası olduğununa dikkat çekerek, “Siyasetimiz bu yapıyla ortak mücadele verememiştir. 40 yıldır devleti ele geçirmeye dönük bir süreç işlemiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde, emniyette, yargıda, eğitimde, bütün bakanlıklarda böyle bir yapı oluşmuşsa, bunda herkesin ciddi görev ihmali, kusuru var demektir” ifadelerinde bulundu.

TURİZMDE KAYIP 7 AYDA 47 BİN 

Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden ümitlendikleri anda son olayların meydana geldiğini belirten Çetin, turizmle ilgili kaybın olduğunu söyledi. Geçen yıl bir günde Antalya’ya 60-70 bin turistin geldiğini belirten Çetin, “Şu anda 30 binli sayılardayız. 7 ayda yüzde 47-48 civarında bir kayıpla devam ediyoruz. Antalya’da turizmdeki durumu biliyoruz, ama turizmdeki düşüşün sanayi ve ticarete yansıması konusunda etkisi önümüzdeki aylarda daha iyi görülecek” dedi.

Antalya ekonomisinde bozulmanın etkili olduğunu belirten Başkan Çetin, karşılıksız çek oranlarına değindi. Geçen yıla oranla iki katına çıktığını belirten Çetin, şöyle konuştu:

“Antalya’nın ekonomik göstergelerinde bozulma devam ediyor. Antalya’da karşılıksız çeklerin toplam çeklere oranı adet olarak geçen yıl yüzde 2.8 iken bu yıl yüzde 5.6’ya çıktı. Tutar olarak ise yüzde 3.5’dan yüzde 6.5’e yükseldi. Türkiye genelinde, İstanbul’da, diğer büyük illerde bozulma yok, hatta iyileşme var, Antalya’da ve bazı küçük illerde ise bozulma görüyoruz. Protestolu senetlerde geçen yıla göre oldukça yüksek bir artış görüyoruz. Mayıs ayında karşılıksız çek tutarı yüzde 20, protestolu senet tutarı ise yüzde 160 oranında arttı. Haziran ayında konut satışları geçen yıla göre Türkiye genelinde yüzde 4 düştü, ama Antalya’da düşüş yüzde 17 oldu. Haziran ayında Türkiye’de vergi tahsilatı yüzde 11 artarken, Antalya’da yüzde 5’lik bir artış gerçekleşti. KDV tahsilatı turizmdeki duruma rağmen yüzde 20 gibi iyi bir artış gösteriyor. Toplam vergiyi, kurumlar vergisi ve ÖTV’deki düşüş aşağı çekiyor. Bu veriler ışığında, aylardır Antalya’ya finansman desteği ve vergi, kredi erteleme desteği talep ediyoruz” ifadelerini kaydetti.

Kaynak: İHA

Benzer Yazılar