EMEK KADIN LİSE MANŞET SOKAK YAŞAM

EĞİTİM-SEN: Cansel’in ölümü intihar değil cinayet

Antalya – Eğitim-Sen Antalya Şubesi Kadın Sekreteri Özlem Yavuz, Kayseri’de yaşamına son veren 17 yaşındaki Cansel Buse K.’nin intihar etmediğini, katledildiğini söyledi.

Kayseri’de geçen hafta intihar eden 12’nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Cansel Buse K. için, Eğitim-Sen Antalya Şubesi’nde basın açıklaması yapıldı. Eğitim-Sen Şube Kadın Sekreteri Özlem Yavuz, Cansel Buse K.’nın, Matematik öğretmeni tarafından cinsel istismara uğramasının ardından yaşamına son vermesinin, kadına yönelik şiddet ve ölümün geldiği korkunç noktayı gösterdiğini belirtti. Okul idaresi ve yetkililerin duyarsız kaldığı bu olayda, Cansel’in intihar etme nedeninin uğradığı cinsel istismar olduğuna vurgu yapan Özlem Yavuz, “Bir kez daha gördük ki erkek zihniyet okulda, sokakta her yerde. 12’nci sınıf öğrencisi Cansel Buse aslında intihar etmedi, devlet aklının kadına bakış açısıyla sergilediği duyarsızlık ve suskunlukla katledildi” dedi.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve ölüm istatistiklerinin arttığına işaret eden Özlem Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin geneline baktığımızda kadın düşmanlığı, Diyanet fetvalarının örnek olmasıyla artıyor. Kadınların çalışma hakkına saldırılar gerçekleşmekte, cinsel saldırılar artarak devam etmektedir. Ayrıca savaş nedeniyle toplumun genelinde şiddetin yükseldiği bir durum yaşanıyor ve tüm bu nedenlerden ötürü kadın cinayetleri artıyor. Kadınların yaşamları iktidar sahipleri tarafından kuşatılmaktayken, sadece cinsiyetlerinden dolayı en temel hak olan ‘yaşam hakkı’ ellerinden alınmaktadır. Kadına yönelik her türlü şiddetin failleri adalet sistemi içindeki boşluklardan faydalanmakta, mahkemelerde kolayca iyi hal indirimi almaktadır.”

Şiddetin faillerinin cezasız kalmasının, şiddete uğrayan kadınların ruhsal iyileşmelerinin önünde büyük bir engel olarak olduğuna vurgu yapan Özlem Yavuz konuşmasını şöyle tamamladı:

Cinsiyetçiliğin körüklendiği bir ortamda, kadınların kamusal yaşamdan uzaklaştırılması ve kadın cinayetlerine ‘iyi hal indirimi veren’, tecavüzcüleri ‘aklayan’, tacizde ‘kadının beyanını esas almayan’ sistem, kadınları tehdit etmeye devam etmektedir. Bu indirimler verilmeye devam ettikçe, kadınlar bu saldırılara uğramaya devam ediyor. Eğitim Sen olarak, sadece ‘kadın’ oldukları için öldürülen Özgecan Aslan ve yüzlerce kadının katlinden sorumlu olan cinsiyetçi ve cinsel saldırıları körükleyen zihniyetin değişmesi için her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz. Öldürülen, saldırıya uğrayan, can güvenliği olmayan, şiddet gören tüm kadınlar için sesimizi yükseltmeyi sürdüreceğiz.”

Benzer Yazılar