EMEK

Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Kumluca Belediyesi işçilerine destek

Kumluca Belediyesi, belediyede çalışan sendikalı işçilere uyguladığı politikalar nedeniyle bir çağrı da Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından geldi. Emek ve Demokrasi Güçleri “Kumluca Belediyesi Yönetimini Sendikal Haklara Saygı Göstermeye, İşten Atılan İşçileri Geri Almaya Ve Disk Genel İş Sendikası İle Toplu İş Sözleşmesini İmzalamaya Çağırıyoruz” başlığı ile açıklama yayınladı.

Açıklamada “Kumluca Belediyesi’nde çalışan kadrolu işçiler DİSK/Genel-İş sendikasında örgütlüdür. DİSK/Genel İş Sendikası işyerinde örgütlenerek Çalışma Bakanlığı’ndan toplu iş sözleşmesi yapmak için yetki belgesi almış ve Kumluca Belediyesi işverenini görüşmeleri başlatmaya çağırmıştır. Kumluca Belediyesi yönetimi yasalara aykırı bir biçimde toplu iş sözleşmesi görüşmelerine oturmamıştır. Belediye yönetimi sözleşme yapmayıp DİSK/Genel İş Sendikasına üye olan işçileri sendikadan istifa etmeye zorlanmışlardır.” denildi.

Açıklamanın devamında “Bu süreçte DİSK üyesi bazı işçiler temizlik işlerine sürgün edilmiş ve 2 sendika üyesi işten çıkarılmıştır. Kumluca Belediyesi yönetiminin toplusözleşme masasına oturmaması ve işçiler üzerinde baskı kurması bazı işçileri işten atması, sürgün etmesi üzerine Ağustos sonunda grev kararı alınmış ve bu grevin de işverenle herhangi bir anlaşma sağlanmaz ise 5 Ekim Çarşamba günü uygulamaya konulacağı bildirilmiştir. Kumluca Belediyesi bu süreçte çalışma barışını koruyup toplu sözleşmeye oturma adına üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiş, işten atılan işçileri işe geri almamış ve sürgün edilen işçileri eski işlerine döndürmemiştir. Üstelik grev kararından sonra yasalara aykırı olmasına rağmen işten atmalar devam etmiş 2’si sendika temsilcisi olmak üzere toplam 9 işçi işten atılmıştır.
Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak işçilerin haklı mücadelesinin yanındayız. Hayat pahalılığının had safhaya ulaştığı, açlığın yoksulluğun insan yaşamını tehdit ettiği ve iktidarın sermaye yanlısı politikaları karşısında ezilen emekçilerin haklarının yok sayılmasını kabul etmiyoruz.” şeklinde belirtildi.

Açıklamada “Kumluca belediyesi yönetimine çağrımız şudur. Kamuoyunu yanlış bilgilendirme ve halk ile emekçileri karşı karşıya getirme politikası emek düşmanlarının uyguladığı bir politikadır. Bu tür çabalardan vazgeçilmelidir. İşten atılan ve sürgün edilen işçiler eski işlerine iade edilmelidir. DİSK/Genel İş Sendikası ile masaya oturarak emekçilerin talepleri doğrultusunda toplusözleşme imzalanmalıdır. Emekçilerin yasal ve meşru haklarını kullanmalarının önündeki engeller kaldırılmalıdır.” denildi

Açıklama “Antalya Emek ve demokrasi Güçleri olarak Kumluca belediyesi işçilerinin ve örgütlü oldukları DİSK/Genel İş Sendikasının taleplerinin ve mücadelelerinin yanındayız. Dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Eylem ve etkinliklerinde yanlarında olacağız.” şeklinde sonlandı.

Benzer Yazılar