G20 SOKAK

“G20 Dağıtılsın” diyerek Belek’e yürüyecekler

Antalya- Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyesi dört kişi, 15 Kasım Pazar günü Serik İlçesi Belek turizm bölgesinde yapılacak G-20 Zirvesi’ne, talep ve eleştirilerinin yazılı olduğu mektup götürecek.

G-20 Zirvesi öncesinde alınan güvenlik önlemleri ve eylem yasaklarına rağmen kent merkezinden zirvenin yapılacağı Belek’e yürüyerek gideceklerini belirten Antalya Halkevleri üyesi Gujan Ceyhan, eleştiri ve taleplerinin yer aldığı mektubu liderlere vermeye çalışacaklarını söyledi.

“G20’YE KATILANLAR SORUNUN SEBEPLERİDİR”
İlk kez Washington’da yapılan zirvede dönemin Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in, ‘Bu toplantı zaman kaybından başka bir şey değildir’ sözlerini hatırlatan Ceyhan, “G-20 Zirvesi’ne katılan ülkeler ve liderleri sorunlara sebep olan insanlar. Sorunları çözmek amacıyla yapılan bu toplantı, zaman kaybından başka bir şey değil. Dünya halklarını daha fazla sömürebilmek için, ekonomik krizler yaratmak için bu toplantılar lokomotif görevi görmekte. Bu nedenle G-20 bizim gözümüzde bir suç örgütüdür” dedi.

12233169_1634243083503029_851378044_n“GENÇLİĞİ UCUZ İŞ GÜCÜ GÖREN ZİHNİYET SORUNLARIMIZI ÇÖZEMEZ”
Öğrenci Kolektifleri üyesi Gözde Ayna ise”G20’de aynı zamanda gençliğin sorunlarını da konuşacağız dediler; ama 6 Kasım’da basın açıklaması dahi yapmamıza izin vermediler. Ayrıca gençliği staj adı altında ucuz iş gücü olarak görüyorlar. Eğitimi paralı hâle getirerek gençliğin bilimle uğraşmasındansa, çalışarak harçlığını çıkarmaya yöneltiyorlar ki yakın bir zamanda liseli bir arkadaşımız Bünyamin harçlığını çıkartmak için inşaatta çalışırken elektrik akımına kapılıp hayatını kaybetti. Kapitalist devletler buraya gelip “gençliğin sorunlarını çözeceğiz” diyorlar; ama demokratik haklarımızın gasp edildiği bir yerde sorunlarımıza nasıl bir çözüm getireceklerini merak ediyoruz. Özellikle ülkemizden söyleyebilirsek gençlikten korkuyorlar.”

“ZİRVE DEDİKLERİ ZIRVADAN İBARET”
Halkevleri üyesi Serpil Evcin ise, G20 kapsamında kadın istihdamına ilişkin yapılacak olan W20 toplantısına dikkat çekerek; “Kadın istihdamı için toplantı yapacaklarmış, Cumhurbaşkanı’nın bu konuya ayrıca özen gösterdiği söyleniyor, ülkedeki kadın politikaları ortada, kapitalizmin tüm dünya üzerindeki kadınlara yönelik sömürüsünü sürdürürken bu toplantı iki yüzlülükten başka bir şey değil. Zirve dedikleri zırvadan ibarettir” ifadelerine yer verdi.

Başlıca taleplerinin zirvenin bir daha toplanmamak üzere dağıtılması olduğunu dile getiren Ceyhan, “Yanıbaşımızda Suriye dramı yaşanırken, bu insanlar burada oteller kapatarak bunu çözme adı altında toplandıklarını iddia ediyor. Zaten bu dramın sebebi olan insanlar Belek’te otel kapatan insanlar” diye konuştu.

G20 dağıtılsın talebiyle 15 Kasım Pazar günü saat 09.00’da Attalos Meydanı’dan başlayacak olan yürüyüşçüler aynı gün 15.00’de Aydın Kanza Parkı’nda başlayacak kitlesel yürüyüşe çağrı yaptı.

Benzer Yazılar