MANŞET SOKAK

‘Gazetecilere’ nefret suçundan hapis cezası

Kürt halkına hakaret ve küfür içerikli yazı yazan 2 “gazeteci” hakkında açılan davada “kin ve nefrete teşvikten” 1 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

Antalya – Hakkari kentini konu alan, Kürt halkına hakaret ve küfür içeren köşe yazısıyla ilgili Antalya Ayışığı isimli yerel gazetenin yazı işleri müdürü Semih Köken ile Edirne’de yayınlanan Hür Gazete muhabiri Selim Bekar hakkında “Basın ve Yayın yoluyla halkı kin ve nefrete teşvik” suçundan açılan dava tek celsede karar bağlandı.

Duruşmaya şikayetçi Sinan Tan ve avukatı Hakan Evcin katıldı. Kimlik tespitinin yapılması ile başlayan duruşma iddianamenin okunması ile devam edildi. Köken ve Bekar’ın talimat ile alınan ifadelerinin okunması ile devam eden duruşmada, söz alan şikayetçi Tan, şikayetinin devam ettiğini belirtirken, sanıkların cezalandırılmasını istedi. Avukat Evcin de, söz konusu yayında basın özgürlüğünün aşılacağı şekilde bir yazı yayınlandığını sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, Antalya Ayışığı Gazetesi’nin yazı işleri müdürü Semih Köken ile Edirne’de yayınlanan Hür Gazete isimli gazetenin muhabiri Selim Bekar’a 1 yıl 3’er ay hapis cezası verdi. Bekar’a verilen cezada hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verilirken, Köken’in başka bir suçtan denetimli serbestlikten yararlandığı ve denetim süresi içinde yeni bir suç işlediği için hükmün açıklanmasına karar verildi.

Antalya’nın Kemer ilçesinde yayımlanan Antalya Ayışığı isimli günlük yerel gazetede 15 Eylül 2015 tarihinde gazetenin Yazı İşleri Müdürü Semih Köken tarafından “Kaş yapalım derken” başlığıyla “K. Hakkari, Doğunun İsrail’in a… y… f… kentleri” şeklinde tamamen küfür ve hakaretten oluşan bir yazı yayınlandı. Yazının yayınlanması üzerine Yüksekova nüfusuna kayıtlı Sinan Tan, Köken hakkında “Hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçu işlemekten dava açtı. Şikayet üzerine ifadesi alınan Köken, yazıyı kendisinin yazmadığını Edirne’de yayınlanan Hür Gazete Muhabiri Selim Bekar tarafından kaleme alındığını ve sosyal paylaşım hesabından kopyaladığını, belirterek kendisini savundu. Köken’in ifadesi üzerine soruşturmaya Bekar da dahil edilerek her ikisi hakkında Antalya Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Kaynak: DİHA

Benzer Yazılar