GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Hapishane yönetiminin keyfi tutumuna iptal kararı

Antalya- Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi, emniyetin verdiği “sakıncalı kişi” raporunu gerekçe edilerek, tutsak Harun Irmak’ın görüşmecilerini ziyaretçi listesinden sildi. Irmak’ın itirazını kabul eden İnfaz Hakimliği, hapishanenin uygulamasını isabetsiz bularak, iptal kararı verdi.
Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak olan Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Harun Irmak’ın, ziyaretçi olarak belirlediği üç kişiyi, hapishane yönetimi 21 Ocak’ta almış olduğu keyfi bir kararla sildi. Hapishane idaresinin bu kararına gerekçe olarak ise, TEM Amirliği’nin, bu üç ziyaretçiyi de ‘sakıncalı’ olarak bildirilmesiydi. Harun Irmak ve avukatı Hakan Evcin, Antalya İnfaz Hâkimliği’ne başvurarak itiraz etti. İtiraz dilekçesini değerlendiren Antalya İnfaz Hâkimliği yapılan itirazı kabul ederek Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi idaresinin üç ziyaretçiyi silme kararını iptal etti.

Antalya İnfaz Hâkimliği’nin açıkladığı kararda, “Dosyada ziyaretçi görüş listesinde bulunan üç kişinin de yapılan Adli Sicil Kayıtları çıkartılarak, herhangi bir kayıt olmadığı, ziyaretçilerin için yapılan adres araştırması sonucu kanaate dayalı soyut deliller üzerinden somut deliller bulunmadan ziyaretçilerin ziyaret etmesi sakıncalı görülerek, ziyaretçilerin ziyaret listesinden çıkartılması isabetsiz olduğu anlaşılmıştır. Kararın iptal edilmesine karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Kararı değerlendiren Irmak’ın avukatı Hakan Evcin, “Antalya’da yapılan operasyonlarla tutsak alınan Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinden Harun Irmak, Akdeniz Anemisi iken tutsak alınmış ve muayenesi yapılmamış, ilaçları da verilmemiştir” dedi. Irmak’ın ailesinin Batman’da yaşadığını ve ziyarete gelemediğini kaydeden Evcin, “Cezaevi yönetimi, hiçbir haklı gerekçe olmadan bu ziyaretçileri silmiş ve geri göndermişti” diye konuştu. Bunun üzerine cezaevi yetkilileriyle yaptığı görüşmede kendisine emniyetin görüşçüler hakkında verdiği “sakıncalı kişiler” raporunun olduğunu aktarıldığını ve bu raporda ise emniyet isteği ile silme işleminin yapıldığının yazılı olduğunu belirtti.

Bu kararın kabul edilebilir hiçbir tarafının olmadığını kaydeden Evcin, “Karara itiraz ettik ve keyfi bir uygulama olduğu İnfaz Hâkimliği tarafından da tasdiklendi. Aynı durumu yaşayacaklar için emsal teşkil eden bir karar oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:DİHA

Benzer Yazılar