KENT MANŞET POLİTİKA SOKAK

“İbradı’dan Konya’ya kaydırılan bölgeye kaç taş ocağı açıldı?”

CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, İbradı ile Konya arasındaki sınır değişikliğinin kanuna aykırı olduğunu belirterek, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Devrim Kök, bu değişiklik öncesi ve sonrası İbradı’da taş ocakları ruhsatı verilip verilmediğini, bu ocakların sahiplerinin kim olduğunu sordu.

Antalya-  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Devrim Kök, İbradı ile Konya arasındaki sınır değişikliğinin kanuna göre aykırılık taşıdığını belirterek, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Kök, İçişleri Bakanı Ala’ya değişimin nedenini ve değişimde bir kamu yararı olup olmadığını sordu.

İBRADI’DAN KONYA’YA KAYDIRILAN BÖLGEYE KAÇ TAŞ OCAĞI RUHSATI VERİLDİ?
Değişimin hangi yasal gerekçeye dayandırıldığını soran Kök, Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti: “Yasa gereği, sınır kararının, uyuşmazlığa konu olan sınır noktalarının değişmez ve belirgin nitelik taşımakta mıdır? Yine yasa gereği ortada sınırları değiştirmeye neden olabilecek sosyoekonomik ve coğrafi nedenler var mıdır? Var ise bu nedenler nelerdir? Bu nedenler İbradı ilçesinin sınırlarını daraltıp, küçülterek Konya’ya dahil edilmesi için yeterli midir? Bu değişiklik tarihine kadar İbradı ilçesinde taşocağı ruhsatı almak için yapılan başvuru sayısı kaçtır? Yapılan bu değişikle İbradı’dan Konya’ya kaydırılan bölgede taş ocağı faaliyetinde bulunmak için yapılan başvuru sayısı kaçtır? Bu başvurulardan kaç tanesine olumlu cevap verilmiştir? Bu ocakların sahipleri kimlerdir?”

KANUNA AYKIRI
İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yazılı olarak yanıtlanması talebiyle verilen soru önergesinde, İçişleri Bakanlığı’nın 19.12.2011 tarih ve 2011/903 sayılı Antalya ili İbradı ilçesi merkez belediyesi ile Konya Derebucak ilçesi Gencek Bucağı’na bağlı Pınarbaşı Belediyesi arasında kalan iki il arası sınırın değiştirilmesi kararının 5442 sayılı İl idaresi kanununun 2. maddesinin 1. fıkrasının (B) bendindeki gerekçelere ve 1580 sayılı belediye kanununun 7. maddesine aykırılık taşıdığını ifade eden Devrim Kök, bu sınır değişiminin Antalya ve Konya illeri arasında sınır anlaşmazlığına yol açtığını belirtti.

Benzer Yazılar