DOĞA SOKAK

Kındılçeşme’de yıkım

Antalya – Kemer ilçesinde Beydağları Sahil Milli Parkı içinde yer alan ve üzerinde turizm tesisi kurulması tepkilere ve davalara neden olan Kındılçeşme Kamping ve Piknik Alanı’ndaki 4 bina, projeye aykırı olduğu gerekçesiyle Kemer Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.

Antalya’nın Kemer ilçesinde Beydağları Sahil Milli Parkı içinde yer alan ve üzerinde turizm tesisi kurulması tepkilere ve davalara neden olan Kındılçeşme Kamping ve Piknik Alanı’ndaki 4 bina, projeye aykırı olduğu gerekçesiyle Kemer Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. 81 dönümlük alanda 2009-2011 yılları arasında Kır Evi adı altında yapılan ve projeye dayanak olan plan değişikliğinin Danıştay tarafından iptal edilmesiyle belirsizlik yaşanırken, Kemer Belediye Encümeni, sonradan inşa edildiği gerekçesiyle resepsiyon binası, restoran ve iki adet villanın yıkımı yönünde karar aldı.

BELEDİYE ARAÇLARI İÇERİ GİREMEDİ

Kararı uygulamak üzere Kındılçeşme’ye gelen belediye ekiplerine ait araçları, girişe park edilen ve aküsü sökülerek çalışamaz hale getirilen kamyon yüzünden alana giremedi. Daha önce Beldibi’nde yapılan yıkımlarda kullanılan büyük kepçe alana giremeyince, daha küçük bir kepçe ile yıkım gerçekleştirildi. Yıkım sırasında Kemer Emniyet Müdürlüğü ekibi tedbir alırken, ekipler herhangi bir mukavemetle karşılaşmadı.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

2004 yılında yapılan ihaleyle 29 yıllığına kiralanması çeşitli sivil toplum örgütlerinin tepkilerine neden olan Kındılçeşme, 2009 yılında Beydağları Sahil Milli Parkı (UDGP) Uzun Devreli Gelişme Planı’nda yapılan revizyonla 76, 109 ve 190 metrekarelik 58 kır evi ve çeşitli ihtiyaç birimlerinin yapılmasının yolu açılınca bu kez de mahkemelik oldu. Alanda sınırlı yapılaşmaya olanak tanıyan UDGP Revizyonu, Antalya Barosu, Mimarlar Odası, kamping yapan vatandaşlar ve Kemer Belediyesi’nin açtığı davalar sonucunda Danıştay tarafından 11 Kasım 2013 tarihli kararla iptal edildi, yapılan binaların yıkılması gündeme geldi. İptal edilen plan doğrultusunda Gök An Ltd. Şti ile yapılan sözleşme kapsamında 2010 yılında tamamlanarak hizmete açılması gereken tesis tamamlanmayıp, şantiye alanı halinde kalan Kındılçeşme’deki günübirlik alan da halka açılmayınca, vatandaşlar 2009 yılından bu yana sözkonusu alandan yararlanamıyor.

Danıştay kararı uyarınca, yapılan binaların yıkılıp eski haline döndürülerek Kındılçeşme’nin yeniden halka açılması konusunda sivil toplum kuruluşlarının düzenlendiği miting ve açıklamalara, Kemer Cumhuriyet Savcılığına yapılan şikayetlere rağmen durum belirsizliğini koruyor.

KAYNAK: Ajanlar

Benzer Yazılar