DOĞA KENT SOKAK

Mermer ocakları insan hayatıyla oynuyor: Balın içinde toz var!

Antalya – Finike’de taş ve mermer ocakları portakal ve bal üretimini olumsuz yönde etkiledi. Ocaklardan yükselen mermer tozları portakal, nar, zeytin ve bal üretimini tehlikeye sokuyor.

Antalya’nın Finike İlçesi’nde mermer ve taş ocaklarının neden olduğu doğa katliamı bölgedeki portakal ve bal üretimini olumsuz yönde etkiledi. Üreticiler, ocaklardan yükselip portakal bahçeleri ve arı kovanlarının üzerini kaplayan mermer tozlarının üretim kalitesini ciddi şekilde etkilediğini belirtirken, tahribatın boyutları ziraat mühendisleri tarafından hazırlanan raporlara yansıdı.

Hazırlanan raporlarda: Toz tabakası fotosentezi azaltıyor, yaprakları sarartıyor, böceklenmeyi arttırıyor, büyüme hızı ve kaliteyi düşürüyor. Bölgede sadece portakal değil, bal, zeytin ve nar üretimi de tehlikede.

 

BÜYÜME HIZI DÜŞTÜ

Raporlarda, rüzgârın etkisi ile bölgeye yayılan mermer tozlarının portakal yetiştirilen alanların üzerinde kalın bir toz tabakası oluşturduğu vurgulandı. Bu toz tabakasının fotosentezi azalttığı, yaprakları sararttığı, böceklenmeyi arttırdığı, büyüme hızı ve kaliteyi ise düşürdüğü rapor ayrıntılarında yer aldı.

MÜHENDİSLER İNCELEDİ

Özellikle portakal ve bal üretiminde kalitenin ciddi oranda düştüğünü kaydeden çevreci avukat İsmail Doğan Tunçbilek, “Portakalların üzerinde mermer tozu, kireç kalıntıları var. Kalite her geçen gün düşüyor. Aynı sorun nar ve zeytin ağaçları için de geçerli. Bölgede inceleme yapan ziraat mühendislerinin hazırladığı raporlar durumun ne kadar kritik olduğunu kanıtlıyor” diye konuştu.

GÖRMEZDEN GELEMEZLER

Bal üretimindeki kalitenin de adeta dibe vurduğunu belirten Tunçbilek, “Benim ailem de bal üretimi yapıyor. Durum öyle bir hâle geldi ki arıların yaptığı balın içinde mermer tozlarının neden olduğu tortuyu görebiliyorsunuz. Bu doğa katliamının en açık göstergesidir. Yetkili kurumlar böyle bir olayı görmezden gelemez. Böyle bir tavır bu katliama ortak olmak anlamına gelir” dedi.

BALIN İÇİNDE TOZ VAR

Ocaklardan çıkan tozun portakal ve bal üzerindeki etkilerini anlatan Finikeli Abdullah Dinç şöyle dedi: “Buradaki katliamı anlamak için uzman olmaya gerek yok. Çünkü portakalların üzerindeki ve balın içindeki toz kalıntılarını çıplak gözle görebiliyorsunuz. Böyle bir şeye dünyadaki hangi yönetici izin verir? Bu ocaklar doğanın kalitesini bozdu. Arıların bal üretimini bile etkiledi. Ama kamu kurumları uyumaya devam ediyor.”

Benzer Yazılar