KADIN SOKAK

Öldürdüğü kadının annesini ‘Adil yargılamayı etkiliyor’ diye şikayet etti

Antalya’da üç yıl boyunca birlikte yaşadığı Lokman Barış Çelik tarafından öldürülen Deniz Aktaş’ın annesi Figen Yetişkin, sanığın kendisini ve duruşmayı takip eden kadın örgütlerini ‘Adil yargılamayı etkilemeye çalışıyorlar’ diyerek savcılığa şikayet ettiğini söyledi.

Deniz Aktaş’ı 4 Mart gecesi sabaha karşı tabancayla öldüren ve daha sonra teslim olan Lokman Barış Çelik, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Tanık polis tebligata rağmen duruşmaya gelmedi

Çelik’in yargılanmasına Antalya 2’nci Ağır ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya, tutuklu sanık Çelik’le öldürülen Deniz Aktaş’ın annesi Figen Yetişkin, tarafların avukatlarıyla Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, DİSK Emekli Sen, Antalya Kadın Danışma Merkezi, Antalya Kadın Platformu ile HDP Konyaaltı Kadın Teşkilatı’ndan kadınlar katıldı.

Tanık olarak dinlenmesi için hakkında zorla getirme kararı çıkartılan, cinayetin işlendiği akşam olay yerine giden polis memurlarından Ali Osman T. tebligata rağmen duruşmaya gelmedi.

Sanığın geçmişte psikolojik tedavi gördüğünü iddia etmesi üzerine, akıl sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı’na sevk edilen Lokman Barış Çelik hakkında istenen rapor gelmeyince duruşma ertelendi.

Mahkeme ayrıca, hakkında zorla getirme kararı bulunan tanık polis memuru Ali Osman T.’nin gelecek duruşmaya katılmaması halinde zorla getirme kararını yerine getirmeyen görevliler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını da kayda geçti.

‘Kızımı öldürdüğü için sanığa teşekkür mü etseydim?’

Duruşma çıkışı anne Figen Yetişkin’le davayı takip eden kadınlar adliye önünde bir açıklama yaptı. Adil bir yargılama beklediğini ve bunun için duruşmaların ardından açıklamalarda bulunduğunu belirten Yetişkin, “Sanık bizim hakkımızda şikayette bulunmuş. Bizim canımız katledildi. Benim mantığım almıyor. Bizden ne bekliyorlar? ‘Kızımı öldürdün ne iyi yaptın’ dememizi mi bekliyor. Kızımı öldürdüğü için sanığa teşekkür mü etseydim?” dedi.

Benzer Yazılar