DOĞA SOKAK YAŞAM

“Yeryüzü evine” savcılıktan soruşturma

Antalya Sokaklar Özel – Alakır Vadisi üzerinde geçtiğimiz aylarda yapımı tamamlanan, Elif ve 3 yaşındaki çocuğunun yaşamaya başladığı ‘yeryüzü evi’ne soruşturma açıldı.

Alakır vadisi üzerine bundan 11 yıl önce yerleşerek, şehir dışında doğal bir hayatı sahiplenen Birhan ve Tuğba gibi çocuğuyla yaşamak için sonbaharda başlattığı, inşa çalışmaları kış aylarına doğru biten ve aylardır orada yaşayan Elif’e savcılıktan ‘işgal’ soruşturması açıldı. Alakır Nehri Kardeşliği sayfasından yapılan açıklamada inşa sürecine başlamadan önce rızası alındığı söylenilen bir köylünün şikayeti üzerine soruşturmanın başlatıldığı belirtiliyor.

canaışıkelif-1024x767

“BİZİM İÇİN TAPUDAN KIYMETLİ”canaışık-767x1024
Alakır Nehri Kardeşliği sayfasından yapılan açıklamada köylünün rızası alınarak yapıldığı söylenen ‘yeryüzü evi’nin hikayesi Elif tarafından Alakırın Sesi internet sitesinde 11 Kasım tarihinde yayınlanan yazıda şöyle anlatılıyor. “Gezi parkı direnişi nedeniyle İstanbul’a giderek halka ait bir parkta “başka bir dünya mümkün” fikrini bir çok kişi için somutlaştıracak yeryüzüevi yapma niyetiyle bir kışı İstanbul’da mahalle forumları, bostanlar, dayanışma ve işgal evlerinde geçirdik Cana Işık’la.

Baharla birlikte Alakır vadisinde yaklaşık bir ay boyunca yürüdükten sonra Şahintepe’sinin eski sakini Esma Teyzenin “Gidin orada yaşayın, evinizi barkınızı orada yapın.” diyerek, toprağın mülkiyetine inanmayan bizler için tapudan da kıymetli olan toprağın zilliyetini (gönül rızasını) bize vermesiyle şu an yaşamakta olduğumuz toprak parçasında evin yapımına başladık.”

“BEN ORADA YAŞAYANLARI TANIMIYORUM”
Alakır Nehri Kardeşliği, HES şirketinin baskısı sonucu başlatıldığını söylediği soruşturmayı yaptığı açıklama şöyle dile getirdi. “Duyduğumuza göre HES şirketleri ve onlarla iyi ilişkilerde olan köy muhtarı bu durumdan çok rahatsız olmuş ve baskı kurmuş Esma Teyzeye “çıkar o kızı arazinden” diye..
Esma Teyzemizin çocukları da bu HESçilerden nasiplenmiş olacak ki, Esma teyzeyi Kumluca savcılığına götürüp şöyle bir ifadeyle Elif ile ilgili suç duyurusunda bulunmuşlar. Esma Teyzenin ifadesi aynen şöyle; “Ben orada yaşayanı tanımıyorum. Arazimi gelip işgal etmiş. Şikayetçiyim.”

“ALAKIR HEPİMİZİN YUVASI”11267193_1086290638054412_2323754422618087577_n

Jandarmanın araması üzerine soruşturmayı öğrenen Elif 60 km yol katedip gittiği savcılık şu ifadeyi verdi. “70 küsür yaşındaki Esma Teyzemizi yalan ifade vermekten suçlamıyorum. Alakır hepimizin yuvası. Ben başka bir toprakta yeni bir yuva yapacağım kendime ve çocuğuma..” Yapılan açıklamada Elif’in, Birhan ve Tuğba’nın yaşadığı arazide yeni bir ev için yola koyulduğu belirtildi.

nob

Benzer Yazılar