KÜLTÜR-SANAT SOKAK YAŞAM

Yörükler 1 Mayıs’ta Toroslarda yürüyecek

Anadolu’nun göçebeliği sürdüren son topluluğu olan Sarıkeçili Yörükleri’nin bahar göçü başladı. Kış aylarını Mersin sahillerinde, yaz aylarını ise Konya ve Karaman yaylalarında geçiren Sarıkeçililer, 1 Mayıs’ı göç yolunda karşılayacak.

Sarıkeçili Yörükleri’nin bahar göçü başladı. 1 Mayıs günü Mut ve Ermenek arasında yapılacak yürüyüşle, geçtiğimiz yıl göç sırasında saldırıya uğrayan 15 yaşındaki çoban Ali Yağıl’a destek olunması amaçlanıyor.

‘BU BİR DESTEK YÜRÜYÜŞÜ’
Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, göç yolculuğu sürerken 1 Mayıs günü yapılacak yürüyüşün, geçtiğimiz yıl göç sırasında saldırıya uğrayan ve yaşadığı travmayı üzerinden atamayan 15 yaşındaki Ali Yağıl’a destek olmayı amaçladığını dile getirerek, “bu, kültürlerini koruma ve yaşatma mücadelesi veren Sarıkeçililere destek vermek isteyen insanların katılacağı bir destek yürüyüşüdür. Önümüze konulan türlü engellere karşın biz adımlarımızı bu göçün sonsuza kadar sürmesi, bu kültürün ebediyen yaşaması için atmaya devam edeceğiz” dedi.
MUT-ERMENEK KARAYOLU’NDA BULUŞACAKLAR
Yürüyüşe katılmak isteyenler, 1 Mayıs Cuma günü sabah saat 6.00’da Mut-Ermenek karayolu üzerinde bulunan Kuskan köyünü geçip Suçatı mevkiinde buluşarak Kırkkavak köyüne kadar sembolik bir yürüyüş gerçekleştirecek.
Bu yılki bahar göçüne 20 Nisan’dan itibaren başlayan Sarıkeçililer, yaklaşık 2 ay sürecek yolculuk boyunca 500 kilometreye yakın yol katederek Torosları aşıp Konya yaylalarına ulaşacaklar.

Kaynak: habersol.org

Benzer Yazılar