ETKİNLİK MANŞET SOKAK

Okumak özgürleştirir diyenler bir araya geldi

Okumak özgürleştirir şiarıyla, yedi bölgede yedi kütüphane kurmak hedefiyle dayanışma kampanyası başlatan Halkevleri’nin Antalya şubesi, şiir gecesi etkinliği düzenledi.

Antalya Sokakları-  Okumak özgürleştirir şiarıyla, yedi bölgede yedi kütüphane kurmak hedefiyle dayanışma kampanyası başlatan Halkevleri’nin Antalya şubesi, şiir gecesi etkinliği düzenledi. Yivli Cafe’de gerçekleşen etkinliğe çok sayıda edebiyatsever katılırken, etkinlikte evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Hakan Yeşilyurt şiir ve şarkılarıyla anıldı.

Halkevleri Yönetim Kurulu üyesi Yasemin Aydemir’in yaptığı açılış konuşmasında, kurulduğu yıllardan itibaren Haalkevleri’nde birçok insanın okuma ve yazma öğrendiğini, birçok yazar ve şairin de edebiyata adım atmasına vesile olduğunu söyledi. Yasemin Aydemir, bu geleneği devam ettirerek okuma ve paylaşma seferberliği başlattıklarına vurgu yaptı.

Etkinliğe katılan, CHP’den Antalya Belediye Meclis üyesi adayı olan şair ve yazar Özlem Şahin, 2001 yılında ilk şiir kitabını çıkardığını, ardından bir roman çıkardığını ve son olarak da kardeşi ile birlikte Hacı Bektaşi Veli’nin hayatını anlatan ortak bir kitap yazdıklarını ve insanların kitap kokusundan uzaklaştığını, şiir kitaplarının artık eskisi kadar basılmadığını ve insanlar tarafından okunmadığını belirti. Yazar Özlem Şahin sözlerine, on sekiz yıldır kitaplarını kendi bastığını ve sırt çantasını doldurduğu kitaplarıyla kafeleri gezip, insanları okumaya teşvik etmek için yüz yüze görüşmeler yaparak yaklaşık yüz bin okuyucuya ulaştığını dile getirdi. Söyleşi sonrasında Hakan Yeşilyurt’a ithafen şiirlerini seslendirdi.

Özlem Şahin’in söyleşisi sonrasında, Ferhat Başbağ – Duygu Başbağ ve Cesim Demir – Seçil Demir’in eşliğinde müzik dinletisi gerçekleşti. Etkinliğe katılanların getirdiği kitaplar, oluşturalacak kütüphane için toplandı.

Benzer Yazılar