ÖZEL HABER SOKAK

Antalya’da oy kaybeden yok: İşte 2011’den 2015’e partilerin oyları

Antalya – Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birini daha gerçekleştirdi. Seçimlere damgasını vuran, yüzde 13 oranla HDP olurken, muhalefet partileri CHP ve MHP de oylarını artırdı. Hükümet kuramayacağı kesinleşen AKP içinde ise çatlaklar bekleniyor.

Türkiye’de durum bu haldeyken Antalya’da 2011’den 2015’e neler değişti? Hangi parti ne kadar oy kazandı?
2011 ve 2015 seçimlerini sizler için değerlendirdik.

Antalya’da oy kaybeden yok
2011 seçimlerinde yüzde 39 oy oranıyla AKP 6 vekil çıkarırken CHP 5, MHP ise 3 vekil çıkarabilmişti. Bağımsız olarak seçime katılan Kürt hareketi adayı oranı ise yüzde 1,99 olarak yansıdı. Oranlar böyle iken oy sayıları ise AKP 463 bin, CHP 391 bin, MHP 245 bin ve bağımsız aday ise 23 bin idi.
2015 seçimlerine baktığımızda, yüzde 35 oy alan AKP’nin hiç oy kaybetmeden 463 bin oyunu koruduğunu görüyoruz. AKP’nin hiç oy kaybetmediği bu seçimlerde CHP’nin yaklaşık 40 bin, MHP’nin yaklaşık 45 bin, HDP’nin ise bağımsız adaydan sonra 70 bin kadar oyunu artırdığı görülüyor.

Antalya’da kararsızlar ve genç seçmen HDP dedi
AKP’nin oy kaybetmediği bu seçimlerde CHP, MHP ve en çok da HDP’nin oylarını artırması bu oyların nereden geldiği sorusunu akla getiriyor. 2011’de oy kullanmayıp 2015’te sandığa gidenler 155 bin oyun bir kısmını oluşturuyor. Önceki seçimlerde oy vermeyip 2015’te verenlerin en büyük dilimini CHP ve HDP paylaştı gibi görünüyor. CHP’nin ‘Sandığa çağrı’ politikası ve HDP’nin ‘umut’ olması bu başarının sebeplerinden görülebilir.

155 bin fazla oyun büyük bir kısmını da seçim sistemine yeni katılan genç seçmenler kapsıyor. Gezi Direnişi ile sokaklara çıkan, sonrasında hızla politikleşen AKP karşıtı bu nesil, genç seçmenlerin ezici bir çoğunluğunu karşılıyor. Genç seçmenlerden AKP diyenlerin farkı ise, MHP’nin AKP’den aldığı milliyetçi oylar ve HDP’nin AKP’den aldığı oylarla kapanıyor. Bu sayede AKP’ye yeni gelen oylar giden oylarla nötrleşiyor.

AKP Antalya’da bir vekil kaybetti
Oy sayılarında kaybetmeyen AKP, milletvekili sayısında o kadar şanslı değil. AKP’nin hükümet kuramamasına sebep olan 17 eksik vekilden biri de HDP’nin Antalya başarısından kaynaklanıyor. 2011 seçimlerinde AKP 6 vekil çıkarırken 2015 seçimlerinde bir vekili kaybederek bu sayı 5’e düşüyor. CHP ve MHP’nin milletvekili sayıları değişmezken 23 bin oydan 93 bin oya çıkmayı başaran HDP, Saruhan Oluç’u Ankaraya göndererek, AKP’nin iktidarını hem Türkiye’de hem Antalya’da kırıyor.

Haber: Nevzat Onur Bardakçı

Benzer Yazılar