MANŞET SOKAK

İşte ‘FETÖ’den kapatılan vakfın mütevelli heyeti

Gazeteci Yusuf Yavuz tarafından ortaya çıkarılan haberde ‘FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle kapatılan vakfa ait Uluslararası Antalya Üniversitesi faaliyetlerini sürdürüyorken, vakfın mütevelli heyeti ise AKP’lilerden oluşuyor.

Antalya – FETÖ’cü olduğu gerekçesi ile 15 Temmuz’un ardından kapısına kilit vurulan Gaye Eğitim Sağlık Spor ve Çevre Vakfı bünyesinde kurulan Uluslararası Antalya Üniversitesi halen faaliyetlerini sürdürüyor. Yusuf Yavuz’un haberine göre üniversitenin ait olduğu Gaye Vakfı mütevelli heyetinde Fettah Tamince başta olmak üzere Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel, AKP Antalya Milletvekili Mustafa Köse ve Sadık Badak’ın yanı sıra AKP’li eski Bakan Hüseyin Çelik ve eski Antalya Valisi Sabahattin Öztürk gibi isimler bulunuyor.

Haberde yer alan bilgilerde Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin  6005 sayılı yasayla kurulduğu, ve yasada Gaye Vakfı’nın üniversitesi olarak görüldüğü ifade ediliyor.  667 sayılı kararname ile Gaye Vakfı kapatıldığı belirtilirken  Vakfı kapatan kararnamenin 2. maddesinde, ‘Kapatılan vakıfların mal varlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilir’ denilmesine rağmen devir olmadığı, 15 vakıf üniversitesi kapatılmasına karşın, UAÜ’nün faaliyetlerine devam ettiğine vurgu yapılıyor.

Yusuf Yavuz’un haberinin satır başlıkları
VAKIF FETÖ’DEN KAPATILDI AMA ÜNİVERSİTESİNE DOKUNULAMIYOR
FETÖ üyesi olmak ve dolandırıcılık suçlamalarıyla ifadesine başvurulan Tamince, savcılığın takipsizlik kararıyla soruşturmadan kurtuldu. Tamince’nin mütevelli heyeti başkanı olduğu Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin (UAÜ) bağlı olduğu ‘Gaye Eğitim, Sağlık, Spor ve Çevre Vakfı’ ise 15 Temmuz’un ardından kapatıldı. Ancak FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle OHAL kararnamesi ile kapatılan vakfın bünyesinde kurulan Uluslararası Antalya Üniversitesi ise ortaya çıkan yönetsel boşluğa rağmen eğitim ve öğretime devam ediyor.uluslararsiantalyauniversitesi

KAPATILAN FETÖ’CÜ VAKFIN YÖNETİCİSİ AKP’Lİ BAKAN
Antalya’da 15 Temmuz’un ardından en çok tartışılan konuların başında gelen bu konuyla ilgili hükümet kanadından kayda değer bir açıklama gelmedi. Ancak Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin ve bağlı olduğu ve FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle kapatılan Gaye Vakfı’nın mütevelli heyeti listesine bakıldığında akıllara soru işaretleri geliyor. Gaye Vakfı’nın mütevelli heyeti listesinde, Fettah Tamince başta olmak üzere Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel, AKP Antalya Milletvekili Mustafa Köse ve Sadık Badak’ın yanı sıra AKP’li eski Bakan Hüseyin Çelik ve eski Antalya Valisi Sabahattin Öztürk gibi isimler bulunurken, UAÜ’nün mütevelli heyeti listesinde ise yine Tamince’nin yanında Cüneyt Zapsu’nun adı dikkat çekiyor.gaye-vakfi-mutevelli

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI HALEN LİSTEDE
Antalya kamuoyunun şimdi en çok merak ettiği soruların başında, FETÖ’cü olduğu gerekçesi ile kapatılan vakfa ait üniversiteye neden dokunulmadığı. Bir başka soru ise bağlı olduğu vakıf kapatılınca UAÜ’nün hangi yasal dayanakla eğitim ve öğretime devam ettiği yönünde. AKP’li eski bakan Hüseyin Çelik ile kentin halen belediye başkanlığını yürüten Menderes Türel’in adları ise diğer AKP’li isimlerle birlikte UAÜ’nün resmi web sayfasında yer almayı sürdürüyor.uau-mutevelli

‘GÜLEN BENİM İÇİN İDOLDÜR, ERDOĞAN’A AŞIĞIM’
“Fethullah Gülen benim için idoldür, Tayyip Erdoğan’ın adamıyım, tanıyınca âşık oldum” sözleriyle yıllardır tartışmaların odağında olan Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözlerin üzerine çevrildiği isimlerin başında geliyordu. 15 Temmuz sonrası Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan Tamince, 1986 yılında geldiği Antalya’da Gülen cemaatinin evlerinde ve yurtlarında kaldığını anlatmış, “Cemaate dâhil olmam için kendilerini Nuh’un gemisi olarak gösterdiler” ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN’IN İMZASINI TAŞIYAN EK KANUN MADDESİ İLE KURULDU
FETÖ’cü olduğu gerekçesi ile 15 Temmuz’un ardından kapısına kilit vurulan Gaye Eğitim Sağlık Spor ve Çevre Vakfı bünyesinde kurulan UAU’nun kurulması, 14 Mayıs 2010 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan bir kanun teklifi ile sağlanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan ve YÖK Kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısına eklenen 125 nolu geçici madde ile Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin kuruluşuna yasal zemin hazırlandı.

‘DEVLET KAYNAKLARIYLA DEĞİL, KENDİ KAYNAKLARIYLA’
Tasarıya eklenen ek maddenin gerekçesinde ise, Türkiye’nin çok genç bir nüfusa sahip olduğu ve yükseköğretime önemli bir ihtiyaç bulunduğu belirtilerek, “Devlet kaynakları ile değil, kendi kaynakları ile kazanç amacı gütmeksizin vakıflar tarafından kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip vakıf üniversiteleri, Türk yükseköğretiminin ayrılmaz bir parçası ve önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Tasarı ile kurulması öngörülen Uluslararası Antalya Üniversitesi, Türkiye’nin genç nüfusunun yükseköğretime olan talebini karşılamakta yardımcı olacaktır” ifadelerine yer veriliyordu.

TBMM BAŞKANI ŞAHİN: ‘12 GÜN GEÇMİŞ, ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜNÜN TEMELİNİ ATIYORUZ’
Dönemin TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ise Meclisten çıkarılan kanunun hemen ardından 3 Ağustos 2010 tarihinde Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin temel atma töreni için geldiği Antalya’da yaptığı konuşmada, Gaye Vakfı Mütevelli heyetine teşekkürlerini ileterek şunları dile getirmişti: “Üniversite resmen daha 12 gün önce kuruldu. 14 Temmuz’da TBMM’den kanun çıktı, Cumhurbaşkanı onayladı, 21 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlandı. 12 gün geçmiş, üniversite kampüsünün temelini atıyoruz. Herhalde bu bir dünya rekorudur.”

KENDİ KAYNAKLARIYLA DEĞİL, DEVLET ARAZİSİNE YAPILDI
FETÖ’cü vakfın bünyesinde kurulan UAÜ için hazırlanan kanun tasarısına eklenen maddenin gerekçesinde “Vakıf üniversitelerinin devlet kaynaklarıyla değil, kendi kaynaklarıyla eğitim verdikleri” belirtilmişti ancak söz konusu üniversitenin Döşemealtı’nda bulunan devasa arazisi devlet tarafından tahsis edildi. Manavgat’ta ‘uygulama oteli’ görüntüsüyle 5 yıldızlı lüks otel inşa edilen arazi ise yine devlet tarafından ‘eğitim’ amaçlı tahsis edilmişti.

POLİS KAYITLARINA GEÇEN MİLYONLUK BAĞIŞ RAKAMLARI
UAÜ’nün Mütevelli Heyeti Başkanı olan Fettah Tamince’nin, Antalya Cumhuriyet Başsavclığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında geçtiğimiz yıl ‘şüpheli’ sıfatıyla polise verdiği ifade kaydında, üniversitenin Bank Asya’daki bağış hesabına çeşitli şirketler ve kişilerce yatırılan ve milyonlarla ifade edilen rakamlar ortaya çıkmıştı. Polis tutanağına göre üniversitenin bağış hesabına, 1 Şubat 2012 ile 11 Temmuz 2013 tarihleri arasında toplam 129.479.628.00 (129 Milyon) TL, 203 bin 416 Euro ve 7.539.589 Dolar paranın yatırıldığı kayıtlara geçmişti.

PARA KAYNAĞI OLAN BAĞIŞÇI ŞİRKETLER ORTAYA ÇIKTI
Polis tutanağına göre, söz konusu yüksek miktarlardaki bağışları yapan kuruluşlar arasında, Toros Eğitim Hizmetleri Kurumları, Öge Holding, Ege Ural Gayrimenkul, Akfa Holding, Delta Mühendislik Tesisat, Entegre Elektronik Güvenlik Sistemleri, Aden Metal Yapı ve Creatif Projekt yer alıyordu.

RUSYA’DAKİ 6 ŞİRKET HAKKINDA İNTERPOL ARACILIĞI İLE BİLGİ İSTENDİ
Savcılık soruşturmasında şüpheli Fettah Tamince ve arkadaşlarının, ‘Transkomstory’ adıyla Rusya’da kurulu olan 6 şirketinin para trafiğiyle ilgili bilgi edinmek için İnterpol aracılığı ile Rus hükümetine yazı yazılmış ancak Rusya’nın ilgili şirketler ile hakkında daha geniş bilgi talep etmesi yüzünden adı geçen 6 şirketle ilgili para trafiği ortaya çıkarılamamıştı.

Benzer Yazılar