BİLİM TEKNİK ÇOCUK KENT MANŞET

Finike’de bilim fuarı açıldı

Antalya’nın Finike İlçesi’nde öğrencilerin hazırladığı projelerin sergilendiği Bilim Fuarı açıldı.

Antalya- Finike Gıyaseddin Keyhüsrev Anadolu Lisesi tarafından Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli Bilim Fuarı düzenlendi. Öğrencilerin tarımdan matematikte alan hesaplamasına kadar farklı alanlarda hazırladığı 41 proje fuarda sergilendi.

Fuar hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü fizik öğretmeni Güven Demircan, ilçede ilk defa bilim fuarını okul olarak gerçekleştirdiklerini belirterek, çocuklara bilimi ve doğayı sevdirmeyi amaçladıklarını anlattı.

DOĞAYI KİRLETMEDEN DAHA TEMİZ ENERJİ

10’uncu sınıf öğrencisi Sefer İleri, güneş enerjisiyle sera ısıtmaya yönelik projesini anlatırken, “Güneş paneli ile alınan enerji elektrik enerjisine dönüştürülerek aküye depolanıyor. Depolanan enerji rezistans sayesinde ısı enerjisine dönüştürülüyor ve seralar, evin altından geçen borulardaki suyu ısıtıyor. Daha temiz bir enerji ile doğayı kirletmeden, seralarımızın ısınmasına katkı sağlayacak bir proje” dedi.

Görsel Sanatlar projesinde ise tarihe dikkati çekmek amacıyla ören yerlerindeki antik eserlerin minyatürü yapıldı. 30 öğrenciyle birlikte hazırlanan projede 500 ile 1000 arasında taş kullanılarak minyatür eserler ortaya çıkarıldı. Projede yer alan Beyhan Karaca, “Bölgede bulunan antik tiyatroların önemine dikkati çekmek, geçmişten gelen bu eserleri koruyarak gelecek nesillere aktarmamız gerektiğine vurgu yaptık” dedi.

Kaynak: DHA

Benzer Yazılar