SOKAK

Expo 2016’ya Erdoğan ayarı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘parelel yapı’yla birlikte çalıştığını öne sürdüğü TMMOB’un projesi Expo 2016 Fuarı’ndan kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün İzmir Körfez Geçiş Köprüsü açılışında, “Adı mimar mühendisler odası, hemen yargıya gidiyor, her yargıya gidişinde eli boş dönüyor. Bizim her projemiz birileri tarafından engellenmiştir. Çünkü bunlar paralelle de beraber çalışıyor ya. Köprü yaparız karşımızda bunlar, turizm projesi yaparız karşımızda bunlar, yol havalimanı yaparız karşımızda bunlar”demişti.
Bu açıklamanın ardından TMMOB’a bağlı Peyzaj Mimarlar Odası’nın Antalya Expo 2016 Fuarı’nda sergilediği projenin standı Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle kaldırıldı.
Oda serginin kaldırılmasına sert tepki göstererek “Açılışı yapılan EXPO 2016 kapsamında, Odamıza yönelik kurumsal bahçeler sözleşmesi imzalanmış ve sözleşme kapsamında uygulaması yapılmış olan projemiz Sayın Cumhurbaşkanının geçiş güzergahı üzerinde bulunması gerekçesiyle kaldırılmıştır” dedi.
Oda açıklamasının devamında, “Peyzaj Mimarlarının çalışma alanı olan EXPO 2016‘da Oda logomuzun yer aldığı çalışmamıza tahammül edemeyen Cumhurbaşkanı, tamamladığımız Genel Kurulumuzda bilimin ve tekniğin Odaları yerine biat kültürünün ürünü bir Peyzaj Mimarları Odası yaratamamış, teslim alamadığı örgütlü irademizi zor, baskı ve şiddet yoluyla alt etmeye çalışmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Benzer Yazılar