SOKAK YAŞAM

Yüzlerce Antalyalı Madımak’ta katledilenleri andı

Antalya – Yüzlerce  Antalyalı 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Otel’de katledilen 33 kişi için yürüdü
IMG_1631Antalya’da 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta, Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’a giden çoğu yazar ve ozan 33 kişi kaldıkları Madımak Oteli’nin yakılması sonucu yanarak ve boğularak katledilmesini protesto etmek için Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri çağrısıyla yürüyüş düzenlendi. Güllük Caddesi üzerinde bulunan Aydın Kanza Parkı’ndan başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sonlandı. Yürüyüşe katılanlan yüzlerce kişi sık sık ‘Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar’, ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’ sloganlarını attı.
Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında,  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonu adına Rıza Sözen:”2 Temmuz 1993 tarihinde 33 insanımızın, tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde ateşe verilerek öldürüldüğü Madımak Katliamı’nın üzerinden 22 yıl geçti. Bugün Irak’ta Suriye’de kafa kesen selefi gruplarının benzerlerinin ” Yak ulan yak cehennem ateşi” diyerek katliam karşısındaki vecd hallerini unutmadık.”
Devlet bu katliamlarla yüzleşmeli diyen Sözen sözlerine şöyle devam etti:” İnsanlık tarihine bu olayla utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye, ne yazık ki Madımak Katliamıyla yüzleşmedi. Alevilere karşı uygulanan sosyal, kültürel, ekonomik kuşatma daha sistematikleşti. Bizzat Başba11693057_10153425322744725_1202166288_nkan kalabalıkların önünde huşu içinde Alevileri yuhalatıyor, nefret söylemiyle hedef haline getiriyor. Gerçekten laik evrensel insan hak ve özgürlüklerinin güvencede olduğu,hiç kimsenin can ve mal kaygısını yaşamadığı bir ülkeyi mutlaka inşa etmeye dair kararlılığımızı bir kez daha beyan ederiz. O halde yitirdiğimiz tüm canlarımızı unutmadığımızı göstermek için, barış ve demokrasi için, laiklik için, adalet için Madımak Müze oluncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. 2 Temmuz bizim vicdanımızdır.” diyerek sözlerini noktaladı.
Basın açıklamasının ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Semah ekibi semah gösterisi yaptı. Semah gösterisinin ardından eylem sona erdi.

 

Benzer Yazılar