KENT SOKAK

Antalya’da ikinci CLK krizi

Antalya – Tüketiciye gelen yüksek elektrik faturaları, bankalarla anlaşma sona erdiği için internet üzerinden ve banka şubelerinden fatura ödemelerinin yapılamaması ve son olarak kesintiler artınca CLK Akdeniz’e tepkiler yeniden büyümeye başladı.

Tüketiciye gelen yüksek elektrik faturaları, bankalarla anlaşma sona erdiği için internet üzerinden ve banka şubelerinden fatura ödemelerinin yapılamaması ve son olarak kesintiler artınca CLK Akdeniz’e tepkiler yeniden büyümeye başladı. CLK Akdeniz ise bu konuya yönelik açıklama yaptı.
Antalya’da Kasım2014-Şubat 2015 tarihleri arasında abonelerine fatura göndermeyip, 2-3 aylık faturayı üst üste göndererek “Memur maaşlarına göre ayarlama yapıyoruz” gerekçesini sunan CLK Akdeniz, bu kaosun yıldönümünde benzer bir kamuoyu tepkisiyle karşı karşıya geldi. Öyle ki Konyaaltı’ndan Demre’ye, Kepez’den Alanya’ya kentin dört bir yanından CLK Akdeniz’e büyük tepki var.

3 FARKLI TEPKİ GELİYOR
CLK Akdeniz’e gelen tepkiler ise 3 farklı boyutta. O tepkiler de şöyle:
1- Yüksek elektrik faturaları
2- 6 banka ile anlaşmanın bitmesi nedeniyle faturaların CLK Akdeniz ödeme merkezlerinde yapılabiliyor olması. (Bu nedenle vatandaşlar saatlerce kuyruk bekliyor, zaman kaybediyor.)
3- Son günlerde artan elektrik kesintileri. Özellikle Kepez ve Manavgat’tan bu konuda sert tepkiler geliyor.

CLK AKDENİZ’E ÖFKE BÜYÜYOR
Elektrik aboneleri, işte bu 3 nedenle son günlerde sosyal medya üzerinden CLK Akdeniz’e ateş püskürüyor. İnternet üzerinden ve banka şubelerinden elektrik faturalarını geçen aylarda ödeyebildiği halde bu ay ödeyemeyen elektrik aboneleri, “6 bankayla anlaşmamız sona erdi. Bu nedenle ödemeyi CLK Akdeniz’in ödeme merkezlerinden yapmak zorundasınız” yanıtıyla karşılaşıyor.
Antalya’nın Alanya İlçesi’nde ise yurttaşlar, yüksek elektrik faturaları nedeniyle dağıtım şirketi binası önünde protesto eylemi yaptı.

CLK AKDENİZ AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA KALDI
CLK Akdeniz ise kamuoyu tepkisi üzerine yazılı açıklama yapmak zorunda kaldı. CLK Akdeniz’den yapılan yazılı açıklamada, elektrik piyasasında faaliyet gösteren görevli tedarik şirketlerinden enerji temin eden tüketiciler için geçerli olan fiyatların 3 aylık periyotlarla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiği anımsatıldı. 21 dağıtım bölgesi ve 81 ilde aynı birim fiyatlar üzerinden faturalandırma yapıldığının altı çizilen açıklamada, birim fiyatların belirlenmesinde ve uygulanmasında CLK’nın keyfi bir uygulamasının söz konusu olmadığı savunuldu. Elektrik faturalarında yer alan dağıtım bedeline ilişkin gizli bir zam olmadığı vurgulanan açıklamada, EPDK’dan yapılan açıklamaya yer verildi.

Benzer Yazılar