Genel

‘Benim hazinem’ dediği 3500 kitabı bağışladı

İzmir’de yaşamını yitiren emekli öğretmen 86 yaşındaki Ali Rıza Koç’un, ‘Benim hazinem’ dediği 3500 kitabı Antalya’da Gelişim Sanat Merkezi’nde adına oluşturulan kütüphaneye yerleştirildi.
Ali Rıza Koç’a ait kitaplar arasında 1899 yılında basılmış ve Osmanlı padişahlarını anlatan Osmanlıca ders kitapları, Atatürk’ün 1920’li yıllarda yazdırdığı tarih kitabına kadar pek çok eser bulunuyor. Gelişim Sanat Merkezi’nin yöneticisi Ali Rıza Koç’un oğlu Türk Öğer Koç, “Babamın adına açtığımız kütüphanemizde çok değerli eserler yer aldı. Hitlerin ilk dönemlerini anlatan Osmanlıca kitaplarımız da mevcut” dedi. Koç, babasının çok kitap okuyan, araştıran, yazan, bilgi hazinesini paylaşan, tartışan bir kişi olduğunu, çevresinde ‘ayaklı kütüphane’ lakabıyla tanındığını da belirtti.
Türk Öğer Koç, basım tarihleri çok eski olan ve devlet matbaasında basılmış Osmanlıca Türk Tarihi, Köy Enstitüsü yayınları, Fransızca, İngilizce ders kitapları, Milli Eğitim Bakanlığı yayınları, Maarif Vekâleti Mecmuası’, 1937 yılında basılmış ‘İstiklal Harbi -Tetkik -‘ isimli kitaplar, yüzlerce kaynak esere, çok eski roman ve hikâyelere sahip olduklarını söyledi.
Koç, sanat merkezinde oluşturdukları kütüphaneden çocukların, gençlerin, yetişkinlerin ücretsiz faydalandığını, okurların istedikleri kitabı ödünç alabildiğini de kaydetti.

Benzer Yazılar