Anasayfa EĞİTİM GENÇLİK Genel SOKAK ÜNİVERSİTE

İşleyişi eleştiren doçente maaş kesim cezası

Antalya – Felsefe Doçenti Şahin Özçınar, bölümde sürmekte olan olumsuzluklar hakkında eleştiri ve temenni niteliğinde görüş bildirdi. Hakkında soruşturma başlatıldı ardından da ‘maaştan kesme cezası’ verildi.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde bölüm ve üniversitenin işleyişini eleştirdiği için ‘kademe ilerleme cezası’ verilen Doç. Dr. Çetin Balanuye’nin ardından benzer gerekçelerle Doç. Dr. Şahin Özçınar’a da maaştan kesme cezası verildi. Doç. Dr. Şahin Özçınar bölüm hakkında eleştiri ve temennilerde bulunduğu için önce soruşturmaya maruz kaldı ardından da ‘maaş kesim’ cezası aldı.

ELEŞTİRİLER YÖNELTTİ
Doç. Dr. Özçınar 19 Kasım 2014’te “Türk-İslam Düşüncesi Tarihi” adı altında Felsefe Bölümü’nde yeni bir Anabilim Dalı açılmasına ilişkin yapılan Bölüm Akademik Kurul Toplantısı’nda söz hakkı isteyerek konuştu. Özçınar, bölümde sürmekte olan olumsuzluklar hakkında eleştiri ve temenni niteliğinde görüş bildirdi. Bu toplantıda Şahin Özçınar, sınav komisyonlarının hem doğru bir biçimde oluşturulmadığı hem de bir önceki komisyonun yüksek lisans sınavında nesnel bir değerlendirmede bulunmadığına ilişkin kaygılarını kurul üyeleri karşısında dile getirdi. Özçınar, ayrıca Bölüm Başkanlığı’nın araştırma görevlilerine yönelik keyfi davrandığını ve gereksiz soruşturmalar açtırarak baskıcı uygulamalarda bulunduğuna ilişkin kaygılarını, eleştiri görevini yerine getirerek toplantıda kurul üyeleri ile paylaştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Eleştiri üzerine Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Yakıt ve öğretim üyesi Prof. Dr. Şahin Filiz’in şikâyetleri üzerine Özçınar hakkında soruşturma başlatıldı. Hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili yapılan suçlamanın ve açılmış olan soruşturmanın görevini engellemeye ve baskı oluşturmaya yönelik bir çaba olduğunu vurgulayan Şahin Özçınar, asıl suçlamayı yapanların suçlanması ve soruşturulmasının gerekli olduğunu belirten bir savunma yazdı.

SUÇLAMALARI REDDETTİ
Şahin Özçınar, ilk savunmasını 15 Ocak 2015 tarihinde, ikinci savunmasını geçen 4 Haziran’da verdi. Suçlamaları kabul etmeyen Doç. Dr. Özçınar, daha önce kendisine tebliğ edilmeyen ‘uyarı cezası’ gerekçe gösterilerek bir üst ceza olan ‘maaş kesim cezası’ ile cezalandırıldı. Ceza, ikinci savunmanın yapıldığı gün Edebiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından kendisine bildirildi. Özçınar dilekçe vererek itiraz hakkını kullandı. Ancak sonuç değişmedi ve önceki gün Doç. Dr. Şahin Özçınar hakkındaki ‘maaş kesim cezası’ onaylandı.

Kaynak : yarinhaber.net

Benzer Yazılar