Genel

Antalya’da yapılacak G-20 zirvesi detayları açıklandı

Dünyanın 20 ülke liderinin biraraya geleceği 10’uncu G-20 Zirvesi, dönem başkanlığını üstlenen Türkiye’nin ev sahipliğinde 15- 16 Kasım tarihlerinde Antalya’nın dünyaca ünlü turizm beldesi Belek’te yapılacak. Beş yıldızlı 46 otelin bulunduğu Belek’te G-20 liderlerinin zirvesi için 30 otel belirlendi. G-20 zirvesine paralel olarak B-20 (iş dünyası), Y-20 (gençlik), L-20 (işçi grubu), W-20 (kadınlar), T-20 (düşünce kuruluşları), C-20 (sivil toplum temsilcileri) toplantıları için de 16 otel ayrıldığı belirtildi

Dışişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde devletin ilgili tüm kurumlarının görevlendirildiği G-20 Antalya zirvesi nedeniyle Belek, yüksek güvenlikli bölge ilan edildi. Özellikle Antalya Havalimanı ile Belek arasındaki yaklaşık 40 kilometrelik karayolu, Belek ve Kadriye bölgesi, yüzlerce Mobese kamerayla donatılacak. Yüz ve plaka tanıma özellikli kameraların yanı sıra bölgede binlerce polis görevlendirilecek.

HAVA SAHASI BİLE KAPATILACAK
Antalya’yapılwcak olan zirveye ilişkin yürütülen çalışmalar hakkında konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, Dışişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde olağanüstü, çok detaylı bir hazırlık çalışması yürütüldüğünü söyledi. Zirve nedeniyle bazı günler bu bölgeden uçakların geçişine dahi izin verilmeyeceğini belirten Vali Türker, G-20 sekretaryasının hava sahası oluşturulmasını istemesi gibi birçok detay olduğunu dile getirdi.

TOPLANTI YAPILACAK OTEL BELİRLENDİ
Dışişleri Bakanlığı’nın ekibini Antalya’ya getirmeye başladığını ve bir büyükelçinin bu konuda görevlendirildiğini, bu ekibin de otele yerleştiğini kaydeden Vali Türker, zirve toplantılarının 5 yıldızlı Regnum Carya Resort Hotel’de yapılacağını söyledi. Vali Türker, herhangi bir soruna karşı başka bir otelin de yedek olarak tüm toplantılara ev sahipliği yapabilecek şekilde hazır olacağını dile getirdi. Türker, “Toplantının yapılacağı alternatif otel de oluşturuluyor. Herhangi bir sorun halinde hemen orası devreye girecek. Yani sıfır hata ile çalışılıyor” dedi.

Zirveyi 2 bini yabancı 3 bin basın mensubunun takip edeceğini kaydeden Vali Türker, bu nedenle zirvenin yapılacağı otelin yakınındaki Kaya Palazzo Hotel’in basın merkezi olacağını söyledi.

KIRMIZI BÖLGE
Heyetlerin kalacağı yerlerin ayarlandığını, örneğin bir katta sadece bir heyetin kalabileceği ve birbirine karıştırılmayacağını aktaran Vali Türker, Belek’teki 46 otelin 30’unun G-20 zirvesinde kullanılacağını, bu otellerin bulunduğu alanın ‘kırmızı bölge’ olacağını dile getirdi. Belek Turizm Yatırımcıları Ortak Girişimi’nin (BETUYAB) olduğu binanın Dışişleri Bakanlığı’nın akreditasyon merkezi olacağını belirten Türker, “Gelenler kartlarını oradan alacak. Serik Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü’ne bir yer tahsis etti. Güvenlik operasyon merkezi olacak. Ülkelerin güvenlik heyetleri de orada konuşlanacak. Hepimizi çok yoracak, büyük bir iş. Antalya için müthiş bir organizasyon. Emniyet kendi personelinin yanı sıra, takviye ekipler olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü bütün kurumlardan daha önemsedi bu işi. Emniyet Genel Müdürüyle de birkaç kez görüşmemiz oldu. Genel müdür yardımcısı ve 4 daire başkanı bu işe görevlendirildi. Gelip gidiyorlar” diye konuştu.

BÖLGEYE KİMSE GİREMEYECEK
Zirvenin yapılacağı alana giden yollar ve bölgedeki Mobese kameralarına yönelik ihalelerin tamamlandığını anlatan Vali Türker, Antalya Havalimanı’ndan Serik’e, Serik’ten Aspendos’a kadar, Kadriye Kavşağı ve Belek bölgesi dahil olmak üzere Mobese sistemi oluşturulacağını kaydetti. Türker, kameraların yüz ve plaka tanıma özellikli olacağını da söyledi. Kırmızı alan içindeki 30 otelin olduğu bölgenin tamamen kapatılacağı ve özel alan olacağını söyleyen Türker, “Akreditasyonu olmayan hiç kimse giremeyecek” dedi.

ZİRVEYE KATILACAK LİDERLER
Zirveye katılacak liderler şöyle:
Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernández de Kirchner, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Endonezya Başkanı Joko Widodo, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Salman, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa Birliği Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker.

G-20 DIŞINDAKİ DAVETLİ LİDERLER
Zirveye davet edilen konuk liderler ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Malezya Başbakanı Najib Tun Razak, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe.

HER ÜLKEYE AYRI OTEL
Liderler heyetleriyle birlikte ayrı otellerde konaklayacak. Hangi liderin hangi otelde kalacağı henüz netleşmedi. Ancak yüksek güvenlik nedeniyle liderlerin otelleri son güne kadar açıklanmayacak.

Benzer Yazılar