KENT SOKAK

Mustafa Akaydın hakkındaki haberleri yalanladı

CHP Antalya Milletvekili ve Antalya Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Mustafa Akaydın, Sayıştay tarafından şahsına 10 milyon liralık tazminat cezası verildiği yönünde haber yapan Anadolu Ajansı’nı (AA) yalanladı.

Yapılan haberin kendisini itibarsızlaştırmak üzerine kurulduğunu ifade eden Akaydın, “Sırf itibarsızlaşmak için, bunun için de Anadolu Ajansı’nı da kullanıyorlar. Çünkü ilk haber AA’dan geliyor. AA gibi devlet ajansı böyle bir haberi alınca, ‘bu doğru mudur, değil midir’, bir bakmaz mı? Tazminat cezası doğru değil. Yok, böyle bir karar.” dedi.

AA, Sayıştay’ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeki çalışmalarıyla kamu zararı oluşturduğu gerekçesiyle Mustafa Akaydın’ın yaklaşık 10 milyon lira tazminat ödemesine karar verdiğini duyurmuştu. Söz konusu haberde; Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 100. Yıl Spor Kompleksi ve A-Kent toplu taşıma ücretlendirme sisteminde yüklenici firmaya kesilen gecikme cezası tahakkuk ettirilmediği, yüzde 2’lik pay alınmadığı ve sisteme ilişkin yargı kararı uygulanmadığı iddiasıyla başlatılan incelemede Akaydın, kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle tazminat cezasına çarptırıldığını ifade etmişti.

‘BU DAVANIN PLANLAMASINI YAPAN, ANTALYA’NIN BAŞINA ÇORABI ÖREN MENDERES TÜREL’
CHP Antalya İl Örgütü ile bayramlaşan Mustafa Akaydın, hakkındaki iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Sayıştay’ın kesinleşmiş bir kararı olmadığını ifade eden Akaydın, birilerinin değerlendirme yapıp itibarsızlaştırmak için bu haberi pompaladığını söyledi. Bu haberi çıkaran kişinin kim olduğunu bildiğini açıklayan Akaydın, “Şu anda Sayıştay heyeti tarafından yapılmış bir kesin karar yoktur. Olduğu takdirde onun da gereği yapılacaktır. Ben bekliyorum ki Menderes Türel’in ‘bu borçların ayıbı bana ait’ desin ve kendisi ödesin. Çünkü belediyenin ödemesi gereken borçlar bunlar. Eğer kamu zararı varsa, ödemesi gereken borçlardır. Yoksa da yapacak bir şey yok. 100. Yıl davası ile ilgili. Bu davanın planlamasını yapan Antalya’nın başına bu çorabı ören Menderes Türel.” diye konuştu.

‘DEVLETİN AJANSI HİÇ YAPTIĞI HABERİ SORGULAMAZ MI?’
Sayıştay tarafından kendisine verilen cezadan haberi olmadığını belirten Mustafa Akaydın, ‘böyle bir karar var mı yok mu’ diye incelediğini ifade etti. Birilerinin bu durumu kullanmış olabileceğini kaydeden Akaydın, şöyle devam etti: “Ya el altından bir haber aldılar bunu kullanıyorlar. O zaman da Sayıştay 6. Daire adına çok büyük bir ayıp söz konusu, onun gereğini yaparım. Hiç kimse merak etmesin. Hiç kimse hukukun son aşamaya geldiğini düşünmesin. Bizim elimizde yapacağımız çok şeyler var. Ya da kendileri uyduruk bir haber çıkartıyorlar. Sırf itibarsızlaşmak için bunun için de Anadolu Ajansı’nı da kullanıyorlar. Çünkü ilk haber AA’dan geliyor. AA gibi devlet ajansı böyle bir haberi alınca, ‘bu doğru mudur, değil midir’, bir bakmaz mı? Doğru değil. Yok, böyle bir karar. İlk duyması gereken kişiyim. AA’da nasıl var? Bir ayıp var ortada. Tam da koalisyon öncesi bunun ayıbının ısıtılması siyaseten üst üste katlıyor. Üstelik de ortada bir kamu zararı varsa bunun hepsinin de sorumlusu Menderes Türel’dir.”

Ajanslar

Benzer Yazılar