SOKAK

CHP’den ulaşım zammına tepki: Halkımız gereken tepkiyi verecektir

CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce toplu taşıma tarifelerinde geçen yılın ardından yapılan ikinci zamma tepki gösterdi.

Antalya –  Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım hizmetlerine yaptığı zamı değerlendiren CHP Antalya İl Başkanı Mustafa  Erdem “Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ilk döneminde gerçekleşen ‘yanlış’ ve faturası esnafa ağır olan dönüşümün sancılarını henüz atlatmış olan esnafa, ekonomik tablonun çok da iyi olmadığı bir dönemde dayatılan dönüşüm toplu taşıma esnafını yok olma ile karşı karşıya bırakmıştır.” şeklinde ifade etti. Mustafa Erdem, “Şimdi esnafı rahatlatmak ve nefes aldırmak adına yapılan zam, esnafın sorunlarını bitiremeyeceği gibi vatandaş açısından da mağduriyet yaşatacaktır.” dedi

2016’DA VE 2017’DE YAPILAN ZAM YAKLAŞIK YÜZDE 45
Mustafa Erdem, “Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce toplu taşıma tarifelerinde geçen yılın ardından ikinci zam yapıldı. 2016 yılında topluma taşıma tarifelerine yapılan yaklaşık yüzde 20’lik zammın ardından bu kez dün itibariyle geçerli olmak üzere tarifeler yüzde 25 zamlanmıştır. Otobüslerimizde bugünden itibaren tam bilet ücreti 2.60.-TL, Öğrenci 1.60.-TL, İndirimli ise 2.00.-TL olmuş; tramvayda tam bilet 2.00-TL, Öğrenci 1.25.-TL ve indirimli 1.60.-TL olarak belirlenmiştir. Böylelikle 2016’da ve 2017’de yapılan zam toplamda yaklaşık yüzde 45 olmuştur.” diye belirtti.

“YANLIŞ VE ZAMANSIZ UYGULAMALARIN BİR SONUCU”
Yapılan zamları Büyükşehir Belediyesi’nin yanlış uygulamalarının sonucu şeklinde değerlendiren Mustafa Erdem”Gelişen hizmet ağı ve araç yenileme çalışmalarının yanı sıra akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ve taşımacılardan gelen yoğun talepler’ gerekçe gösterilerek yapılan zamlar; belediyenin kendi açıklamasından da anlaşılacağı gibi aslında toplu taşımadaki yanlış ve zamansız uygulamaların bir sonucudur.” diyerek şöyle devam etti “Şöyle ki Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ilk döneminde gerçekleşen ‘yanlış’ ve faturası esnafa ağır olan dönüşümün sancılarını henüz atlatmış olan esnafa, ekonomik tablonun çok da iyi olmadığı bir dönemde dayatılan dönüşüm toplu taşıma esnafını yok olma ile karşı karşıya bırakmıştır. Şimdi esnafı rahatlatmak ve nefes aldırmak adına yapılan zam, esnafın sorunlarını bitiremeyeceği gibi vatandaş açısından da mağduriyet yaşatacaktır.”

“ÇEVRECİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI HALKIMIZIN HAKKIDIR”
Mustafa Erdem açıklamasının devamında “Büyükşehir Belediyesi’nin dediği gibi ‘halkımızın ekonomisi ile toplu taşıma esnafının durumu arasında dengeleme’ yapılamamıştır. Yapılması da bu yanlış yönetim anlayışıyla mümkün değildir. Kaliteli, konforlu, çevreci toplu taşıma araçlarını kullanmak tüm halkımızın hakkıdır. Yine toplu taşıma esnafının zarar etmeden yaşamlarını devam ettirmesi ve sağlıklı bir sistemde yaşam bulması olması gerekendir.” şeklinde belirtti.

“HALKIMIZ GEREKEN TEPKİYİ VERECEKTİR”
Mustafa Erdem açıklamasında son olarak; “Maalesef Antalya Büyükşehir Belediyesi ne esnafı ne de vatandaşı mutlu eden bir toplu taşıma ağını bir türlü kuramamış, tarifeleri de herkesi mutlu edecek şekilde ayarlayamamıştır. Esnafı ve toplu taşımadan yararlanan vatandaşımızı mağdur eden Antalya Büyükşehir Belediyesi yönetimi Antalya’ya iyi gelmemiştir. İnanıyoruz ki bu anlayışa 16 Nisan’da olduğu gibi önümüzdeki yerel seçimlerde de halkımız gereken tepkiyi verecektir.” dedi

Benzer Yazılar