KENT SOKAK

Antalya’da ulaşım krizi: Aktarma kaldırıldı

Antalya’da toplu taşımada yeni sisteme geçiş yapılacağının açıklanmasının ardından sıkıntılar baş göstermeye başladı. Toplu taşımada kullanılan Halkkart yerine yeni bir akıllı kart sisteminin uygulanacağı açıklaması üzerine bazı toplu taşıma araçlarında validatörlerin sökülerek vatandaştan nakit ücret istendiği ortaya çıktı. Bu gelişmenin ardından bu kez de aktarmalı binişlerin kaldırıldığı tepkileri yayıldı.

Antalya Ajans’tan Semih Ersözler’in haberine göre, Antalya’da toplu taşımada yeni sisteme geçiş yapılacağının açıklanmasının ardından farklı sıkıntılar baş gösterdi. Toplu taşımada kullanılan Halkkart yerine yeni bir akıllı kart sisteminin uygulanacağı açıklaması üzerine bazı toplu taşıma araçlarında validatörlerin sökülerek vatandaştan nakit ücret istendiği ortaya çıktı. Bu gelişmenin ardından bu kez de aktarmalı binişlerin kaldırıldığı tepkileri yayıldı.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, geçen hafta yaptığı açıklamada yeni sistemin birkaç gün içinde uygulanmaya başlayacağını açıklamıştı. Geçiş sürecinde hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirten Başkan Türel’in bu açıklamasının ardından toplu taşıma hizmeti veren özellikle bazı midibüslerde validatörlerin söküldüğü belirlendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkileri bu gelişme üzerine, “Validatörleri sökülen araçlarımıza ücretsiz biniş yapabilirsiniz. Aksini iddia eden şoförleri araç plakaları, saat ve tarihle birlikte tarafımıza bildiriniz” diye açıklama yapılmıştı. Ancak bu açıklamaya rağmen, bazı güzergahlarda validatörleri söken araçların toplu taşıma hizmetine devam ettiği şikayetleri geliyor.

‘BİR HAFTADIR AKTARMALI BİNİŞ YAPAMIYORUM’
Facebook’ta paylaşım yapan bir vatandaş, aktarmalı binişlerin bir haftadır kaldırıldığını iddia ederek, işe gidip gelirken 4 araca binip toplam 7.20 TL ulaşım masrafı yaptığına isyan etti. Karatay, şunları paylaştı:
“Toplu taşım araçlarında bir haftadır aktarmalı binişler yapılmıyor. İşe gidip gelirken 4 taşıt kullanıyorum. 1.80×4=7.20 TL ulaşım ücreti ödüyorum. Bazı araçlar validatörlerini sökmüşler. Yolcudan illaki ücret istiyor. Sözde sayın belediye başkanının yaptığı açıklamada toplu taşımanın A-kent firmasından belediyenin bünyesine geçiş aşamasında hiçbir vatandaş mağdur edilmeyecekti? Bu mudur yapılan hizmet? ‘Antalya’ya iyi gelecek’ sloganı nerede kaldı? UKOME’yi arıyorum, sürecin iptali için A-kent aktarmayı kaldırdı diyorlar. A-kent firmasının telefonuna bakan dahi yok. Kısacası kimse bu sorumluluğu üzerine almıyor. Her zaman olduğu gibi fatura yine halka kesildi. Ekmek arası asfalt, ekmek arası AVM yersen. ‘Teşekkürler Antalya’ afişi asmakla bu iş olmuyor.”

Haber ve Fotoğraf: Semir Ersözler (Antalya Ajans)

Benzer Yazılar