KADIN MANŞET SOKAK

İmece: “Torun maaşı değil kadınlara emeklilik hakkı”

Antalya İmece Kadın Sendikası’ndan Minire İnal ile, yeni çıkan ‘Torun Maaşı’ projesi hakkında konuştuk. Minire İnal,”Neden bir bütçe ayrılıp kreşler açılmıyor, her şey kadınların üstünde. Bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Antalya Sokakları-Antalya İmece Kadın Sendikası’ndan Minire İnal ile gündemde olan “Torun Maaşı” projesine ilişkin konuştuk. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ‘müjde’ diyerek sunduğu projenin amacı çalışan kadınlara istihdam sağlamak. Proje kapsamında 0-3 yaş arası torunlarına bakan 6500 büyükanneye 450 lira maaş bağlandı.

Konuya ilişkin Antalya İmece Kadın Sendikası’ndan Minire İnal, “Hükümetin yaptığı açıklamada, bunu daha öncede yapmıştı. Anneannelere, babaannelere torunlarına bakmaları için maaş veriyoruz müjde diye sunuldu ama biz kadınlar bunu kabul etmiyoruz” dedi.

“TÜM EV KADINLARINA EMEKLİLİK HAKKI İSTİYORUZ”
Minire İnal, büyükanne maaşının gerçek bir maaş olmadığını ve kadın emeğini tanımayan bir proje olarak değerlendirerek, “Büyükannelere maaş değil, ev kadınlarına emeklilik hakkı istiyoruz. Sosyal güvence istiyoruz yani bu görülmeyen emeğin, bakım hizmetlerinin kadınların üzerine kalmasına karşıyız” ifadelerinde bulundu.

Bakım hizmetlerinin kadınların görevi olmadığının altını çizen Minire İnal,” Ayrıca neden bu kadınların üstünde. Çok bu maaşı vermek istiyorsa erkeklere versin. Erkekler kahvehanelerde okey oynayana kadar onlar yapsın. Büyükbabalar, baksın torunlarına neden kadınlara veriliyor” şeklinde konuştu.

“TÜM ÇOCUKLARA NİTELİKLİ EĞİTİM HAKKI”
“Nitelikli kreşlerde yetişmek, tüm çocukların hakkıdır. Başlı başına bir ayrımcılık var zaten, bir kısma veriliyor bu maaş. Tüm kadınlara verilmiyor. Tüm bu bakım hizmetlerinin devletin bir sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz ve devletin bu duruma daha nitelikli bir çözüm bulmasını istiyoruz. Mahallelerde, belediyelerin devletin ücretsiz kreşleri olmalı, bütün çocuklar bundan yararlansın, daha nitelikli eğitim alsın. Yani eşit olarak, eşit haklarda olsunlar. İşte yiyeceğinden eğitimine kadar tüm çocukların bu kreşlerden faydalanmasını istiyoruz” şeklinde konuşan Minire İnal, hükümetin bu tercihini politik olarak değerlendirdi.

da,şk

 

 

Benzer Yazılar