DOĞA SOKAK

Uçansu Şelalesi çöktü

Antalya-Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Kozan Mahallesi yakınlarında bulunan doğa harikası Uçansu Şelalesi’nin döküldüğü doğal kaya oluşumu çöktü.

Kozan Şelalesi olarak da anılan 1. Derece doğal sit alanı statüsündeki şelalenin ikinci bölümünde meydana gelen çökme esnasında bölgede insan bulunmaması can kaybını önlerken, Antalya’nın cennet köşelerinden biri olan şelalenin bir daha eski haline dönemeyecek oluşu üzüntü yarattı. Şelalenin çökme nedeni henüz bilinmiyor ancak son yıllardaki denetimsiz kullanım baskısının sebep olduğu düşünülüyor.

HİÇBİR YETKİLİ GELMEDİ
Yöre halkı, kayanın büyük bir gürültüyle koptuğunu ve gölün doğal görüntüsünün bözulduğunu söylüyor. Ayrıca 1. Derece doğal sit alanı olan bölgeye hiçbir yetkilinin gelerek inceleme yapmadığı da aktarıldı.Bölgeye gelen Türkiye Dağcılık Federasyonu Antalya il Temsilcisi Muhareem koç insanları büyüleyen gölün harfiyatla dolduğunu, acilen önlem alınmazsa bu doğal güzelliğin yok olacağını dile getirdi.


ANTALYA DOĞAL GÜZELLİKLERİNE ÖNEM VERMİYOR

Doğal zenginliklerin yeterince korunmadığını söyleyen Koç, Uçansu bize yüzlerce yıldır sunduğu güzelliğini artık sunamayacak ne yazık ki. Çok üzgünüz. Ancak Antalya’nın bu tür doğal değerlerini korumak için acilen bazı önlemler alınmalı. Spordan sorumlu vali yardımcılarımızın başkanlığında ilgili kurumlar ve spor kulüplerinin temsilcilerinden bir ekip oluşturularak bu tür alanları denetleyecek bir komisyon kurulmalı. Bu tür bir doğal zenginlik dünyada yalnızca dört yerde var, beşincisi yok. Ancak bilen de bilmeyen de bu alanı denetimsizce kullanıyor. Tırmanış parkurlarında 5 yıldızlı otellerden daha fazla insan baskısı var” dile getirdi.

Kaynak: Yusuf Yavuz

Benzer Yazılar