G20 SOKAK

G20’ye 10-30 bin protestocu bekleniyor

G20 hazırlıkları, ulaşım koordinasyonu gibi konuların ele alındığı toplantı Antalya Valisi Muammer Türker katılımıyla Uygulama Oteli’nde yapıldı.

15-16 Kasım tarihlerinde G-20’nin yapılacağı bölgede henüz incelemelerde bulunduğunu kaydeden Vali Muammer Türker, hazırlıklar bakımından son haftaya girildiğini belirterek, toplantıda yapılanlardan çok yapılamayan eksik kalan çalışmaların konuşulup görüşüleceğini söyledi.

13 BİN KİŞİ KATILACAK
Vali Yardımcısı Kurdoğlu, 15-16 Kasım tarihlerinde Kadriye Belek’te gerçekleşecek toplantıa bini Türk Heyeti olmak üzere toplam 13 bin kişinin katılacağını söyledi. Güvenlik tedbirleri amacıyla Genel Eylem Master Planı hazırlandığını kaydeden Kurdoğlu, ayrıca güvenlik hizmetlerinin koordinesi ve yönlendirilmesi amacıyla da Güvenlik Tedbirleri Operasyon Merkezi’nin faaliyete hazır hale getirildiğini ifade etti.

GÖZALTILAR İÇİN 2 SPOR SALONU
Toplantı yapılacak bölgenin 15 Temmuz tarihinden itibaren Emniyet sorumluluk alanına dâhil edildiğini hatırlatan Kurdoğlu, Antalya merkezi ve Serik ilçesinde belirlenmiş olan yerlerde toplanma, basın açıklaması, protesto yürüyüşlerinin ve muhtemel eylemlerin organizasyon bölgesinden uzakta güvenli yerlerde yapılmasının sağlanacağını kaydetti. Vali Yardımcısı Kurdoğlu, kalabalık gözaltı ihtimallerine karşı Antalya ve Serik’te birer spor salonunun gözaltı merkezi olarak belirlendiğini açıkladı.

İL DIŞINDAN 7 BİN 250 POLİS
Güvenlik tedbirleri kapsamında toplantı için Antalya genelinde 7 bin 250’si il dışından olmak üzere yaklaşık 11 bin personelin görevlendirildiğini ve binden fazla araç tahsis edildiğini belirten Kurdoğlu, ayrıca Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığınca gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

YABANCI PROTESTOCULAR İÇİN ÖZEL BROŞÜR
Antalya Emniyet Müdürlüğü internet sitesinden ulaşılabilecek şekilde toplantı ile ilgili bilgilendirici bir sayfa açıldığını söyleyen Kurdoğlu, başta 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri kanunu olmak üzere yabancıların bilmelerinde fayda görülen hukuki düzenlemelerin değişik dillerdeki tercümelerini içeren broşürler hazırlandığını anlattı.

10-30 BİN PROTESTOCU BEKLENİYOR
Antalya’nın Belek bölgesinde 15-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek G-20 nedeniyle hazırlıklar tamamlandı. Güvenlik nedeniyle olağanüstü tedbirlerin alındığı Antalya’da G-20 için 1400’ü trafik içi olmak üzere toplam 12 bin civarında polis görev alacak. Zirvenin yapılacağı Belek- Kadriye bölgesi ise ‘kırmızı bölge’ ilan edildi.
Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Cem Gencer, zirvenin yapılacağı kırmızı bölgeye eylemcilerin karadan, havadan ve denizden gidebileceği bir yol bırakmadıklarını açıkladı. Gencer, liderlerin katılacağı zirveyi protesto için Antalya’ya dünyanın değişik ülkelerinden 10 ile 30 bin civarında eylemcinin gelmesinin beklendiğini aktardı.

KENT MERKEZİNE KAMYON GİRİŞLERİNE SINIRLAMA
Güvenlikle ilgili bütün tedbirlerin Antalya Emniyet Müdürlüğü sorumluluğunda olduğunu açıklayan Gencer, G-20’de alınan trafik güvenliğiyle ilgili bilgi verdi. Gencer, zirve nedeniyle 9-19 Kasım tarihleri arasında il merkezine bütün yönlerden büyük araç trafiğinin yasaklandığını belirtti. 24.00 ile 06.00 saatleri arası hariç il merkezine büyük araç girişine müsaade edilmeyeceğini aktaran Gencer, “Şehirde bir yoğunluk yaratacağı için büyük araçların belirtilen saatler dışında trafikte olmaması uygun görüldü” dedi.

HER YOL AYRIMINDA EKİPLER GÖREV ALACAK
Antalya Havalimanı ile zirvenin yapılacağı Belek arasındaki mesafenin 27 bin 500 metre olduğunu anlatan Gencer, bu güzergahta 19 tane kontrolsüz, sekiz tane de ışıklı kavşak bulunduğunu söyledi. Bütün kavşaklarda trafik ekiplerinin görev alacağını anlatan Gencer, yolun güneyinde kalan yerleşim alanlarında yaşayan vatandaşların ulaşımları için de alternatif çözümler getirdiklerini açıkladı.
Gencer, bölgede güvenlik nedeniyle 30’un üstende otelin kapatıldığını söyledi. Bu tesislerde sadece otellerin güvenlik görevlilerinin olduğunu anlatan Gencer, Belek tarafındaki insanların mağdur olmaması için Boğazkent istikametinden de burada yaşayan vatandaşlar için geçiş sağlanacağını söyledi. Gencer,. “Belek ve Kadriye içerisinde kırmızı bölgeye açılan noktalarda oturanlar var. Bu vatandaşlarımız güvenlik görevlilerimizin yardımıyla kırmızı alanın dışına çıkıp girebilecek. Bu bölgede girip çıkanların yanında mutlaka güvenlik elemanı olacak. Bu alan içinde münferit hareket edilemeyecek” dedi.

“EYLEMCİLERİ NEREDE TESPİT EDERSEK ORADA DURDURACAĞIZ”
13 Kasım’dan itibaren liderlerin Antalya’ya gelmeye başlayacağını aktaran Gencer, güvenlik gerekçesiyle geliş saatlerinin şu ana kadar netleşmediğini kaydetti. Gencer, “G-20 çok büyük bir organizasyon. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerin liderlerini misafir edeceğiz. Haliyle alınan tedbirlerin en üst seviyede olması normal. Kadriye-Belek bölgesinden oluşan kırmızı alanın içerisi tamamen steril bölge. Bu bölgede kontrolsüz hiç kimse dolaşmayacak” dedi.
G-20 zirvesi nedeniyle değişik ülkelerden eylemcilerin de beklendiğini hatırlatan Gencer, “Bu eylemciler nereye kadar gidebilir” sorusuna, “Eylemcilerin o alana (kırmızı bölgeye) yaklaşabilmesi söz konusu değil. Ulaşabilecekleri herhangi bir yol yok. Eylemcileri nerede tespit edersek orada durduracağız” karşılığını verdi.

Benzer Yazılar